Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΟίαξ – Κόροιβος 57-93: Εύκολη επικράτηση

Οίαξ – Κόροιβος 57-93: Εύκολη επικράτηση

Εύκολη επικράτηση στο Ναύπλιο για τον Κόροιβο κόντρα στον τοπικό Οίακα με σκορ   57-93, με την ομάδα της Ηλείας να πιστοποιεί τον τίτλο του φαβορί.

Ο Κόροιβος στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με σκορ 9-22 ενώ η ηλειακή ομάδα συνέχισε να είναι σαφώς ανώτερη κι ακολούθως το ημίχρονο έληξε με σκορ 18-46. Ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Κόροιβος εξακολουθούσε κι ήταν αρκετά μπροστά με 42-69 σκορ. Η ηλειακή ομάδα αν και είχε άστοχο τον Παπαρέγκα (πρώτος σκόρερ ο Μαστρογιαννόπουλος αυτή τη φορά), και με αρκετό μοίρασμα χρόνου συμμετοχής, αύξησε μάλιστα το προβάδισμα για το τελικό 57-93 σκορ.

Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Μερμίγκης 13 (6/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μιχόπουλος 15 (4/7 τρίποντα, 4 λάθη), Καστραντάς Μ., Τουρλής 2, Καστραντάς Γ., Χόρτσας 2, Σκλήκας, Τσανίδης, Χαϊδάς 2 (6 ασίστ), Λιάκος, Χάχαλος 2, Cvorovic 21 (4/9 βολές, 7/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ)

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 9 (3/13 σουτ), Ναούμης 5 (1/5 τρίπ., 0/3 δίπ.), Ετζιάκα 2, Κατσαβόπουλος 6, Μαστρογιαννόπουλος 24 (3/3 δίπ., 6/10 τρίπ., 7 ριμπ.), Κάππος 12 (6/8 σουτ, 8 ριμπ., 4 μπλοκ), Μιχαλούτσος 5, Μαστόρος 8 (1/2 τρίπ., 8 ριμπ.), Γκαβασιάδης 10 (7 ριμπ.), Νάνος 2, Τάταρης 10 (2/3 διπ., 6/6 βολ.)