Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΚόροιβος – Ελευθερούπολη  71-81: Δεύτερη εντός έδρας ήττα

Κόροιβος – Ελευθερούπολη  71-81: Δεύτερη εντός έδρας ήττα

Δεν  τα κατάφερε ο Κόροιβος καθώς ηττήθηκε στο κλειστό της Ήλιδας από τη φορμαρισμένη Ελευθερούπολη με σκορ  71-81, με τους «κυανόλευκους» να γνωρίζουν δεύτερη εντός έδρας ήττα. Επόμενο ματς για την ομάδα της Ηλείας  με τον Πανερυθραϊκό εκτός έδρας, παιχνίδι το οποίο θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη.

Η εξέλιξη του ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο, αρχικά το ματς κύλησε με τις δυο ομάδες κοντά στο σκορ ενώ μετά το 8-6 οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 8-12 κι έπειτα ανέβασαν και σε 10-22 το σκορ στο 7′, για να μειώσει έπειτα ο Κόροιβος σε 15-22, που ήταν και το σκορ με το οποίο έκλεισε το διάστημα αυτό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ελευθερούπολη παρέμεινε μπροστά με 15-26 και 20-27, ο Κόροιβος έπειτα μείωσε σε 27-31 αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν σε 27-36 και 30-39, με τον Κόροιβο να μειώνει και πάλι σε 35-39, που αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κόροιβος μείωσε σε 42-43, αλλά συνέχισε να είναι άστοχος χωρίς να μπορεί να περάσει μπροστά και οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν σε 42-52 στη συνέχεια το σκορ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ελευθερούπολη συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα και να έχει τον “πρώτο λόγο”. Στο 1’42” πριν τη λήξη με το σκορ στο 66-72 ο Κόροιβος ζήτησε επιθετικό φάουλ αλλά οι διαιτητές έδωσαν τεχνική ποινή σε βάρος του, ενώ στα 37” με το σκορ 68-73 ο Καλαϊτζάκης είχε 0/2 βολές. Στα 24” πριν τη λήξη ο Κόροιβος μείωσε σε 71-75 και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε 6/6 βολές από τρία φάουλ που κέρδισαν και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 71-81.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 35-39, 52-59, 71-81

Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Καξχάουζεν 10 (1), Ναυπλιώτης 7 (1), Νοέας, Γεωργαλάς, Καρράς 16, Αλεξάντερ 12 (2), Δερμιτζάκης 2, Καλαϊτζάκης 15 (3), Καραγεωργίου 9 (1)

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Άλεν 20 (2), Γκάθραϊτ 7 (1), Καμπουρίδης 17 (3), Ιατρίδης 9 (2), Λογοθέτης, Μαστόρος 18 (1), Κουρτίδης 7 (1), Καλογερίας 1, Τσέλλος