Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΕλευθερούπολη –Κόροιβος ...

Ελευθερούπολη –Κόροιβος 75-65: Ήττα για τους «κυανόλευκους»

Μέτριο πρόσωπο στην επανάληψη

Δεν τα κατάφερε ο Κόροβος προχθές στην Ελευθερούπολη, καθώς ηττήθηκε από την τοπική ομάδα με σκορ  75-65 με τους «κυανόλευκους» να παρουσιάζουν ένα μέτριο πρόσωπο στο δεύτερο μέρος.  Ο Κόροιβος σε αυτό το σαφώς δύσκολο ματς, επί μιας από τις ισχυρές ομάδες του πρωταθλήματος, στο πρώτο δεκάλεπτο στάθηκε πολύ καλά και προηγήθηκε με μικρή διαφορά για να λήξει το διάστημα αυτό με σκορ 16-17 ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο η ηλειακή ομάδα συνέχισε να είναι πολύ καλή διατηρώντας προβάδισμα, ακολούθως το ημίχρονο έληξε με σκορ 28-32. Ενώ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και του τρίτου δεκαλέπτου ο Κόροιβος εξακολουθούσε να έχει προβάδισμα που έφτασε 33-38 στο σκορ. Αλλά εκεί, ανέβηκαν οι γηπεδούχοι και βρήκαν πολλές λύσεις, αρχικά με σερί 8-0 που έδωσε σε αυτούς προβάδισμα με 41-38 κι έπειτα με 51-44, ενώ ο Κόροιβος μείωσε προσωρινά σε 51-47 για να είναι τελικά το σκορ στο 54-47 στη λήξη του διαστήματος.

Η ηλειακή ομάδα συνέχισε να βρίσκεται πίσω στις αρχές του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου, με μεγαλύτερες πλέον διαφορές, και με 62-49 και με 70-56 στο σκορ. Στο τελευταίο τρίλεπτο ο Κόροιβος πάλεψε και μείωσε μέχρι σε 72-65 στο τελευταίο λεπτό, για να ακολουθήσει το τελικό 75-65 για την Ελευθερούπολη.

Για τον Κόροιβο πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάππος με 22 πόντους (8/9δ.), ενώ 15 πόντους σκόραρε ο Τάταρης και 12 ο Παπαρέγκας (5 ο Μαστρογιαννόπουλος, άποντος ο Μίτροβιτς), ενώ οι γηπεδούχοι με τη νίκη αυτή παρέμειναν αήττητοι εντός έδρας με πέντε νίκες σε ισάριθμα ματς.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 7, Ναούμης 14 (3), Γοργόνης 7 (1), Παπαδόπουλος 9, Δ. Ερμείδης 3 (1), Σκουλίδας 7 (1), Π. Ερμείδης 3 (1), Πάτρας 11 (1), Κάδρας 2, Djordjevic-Marinkovic 12 (1).

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 12, Mitrovic, Ναούμης, Ετζιάκα, Μαστρογιαννόπουλος 5 (1), Κάππος 22 (2), Μιχαλούτσος 5, Μαστόρος, Γκαβασιάδης 6, Τάταρης 15.