Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΜεγάλη επιτυχία για τον Άρης Γαστούνης Καράτε: 23 μετάλλια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα...

Μεγάλη επιτυχία για τον Άρης Γαστούνης Καράτε: 23 μετάλλια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα έγχρωμων ζωνών

Ο Σύλλογος Άρης Γαστούνης καράτε συμμετείχε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα έγχρωμων ζωνών που διεξήχθη στο  Ολυμπιακό κέντρο Πυγμαχίας στο Περιστέρι 11-12 Δεκεμβρίου. Με αποστολή 14 αθλητών  γύρισε με 23 μετάλλια, 3 χρυσά, 11 ασημένια και 9 χάλκινα. Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα πήραν μέρος συνολικά 1800 αθλητές.

Τα χρυσά μετάλλια κατέκτησαν οι Αναστασία Κοκκώνη στην κατηγορία κούμιτε κορασίδων 8 ετών +35κιλά που κέρδισε τον τελικό γύρο με 5-0. Η Σοφία Μητσοπούλου στην κατηγορία κούμιτε κορασίδων 10 ετών +45 κιλά που κέρδισε 8 -0 τον ημιτελικό γύρο και 3-0 τον τελικό. Το τρίτο χρυσό ήρθε από την Ευαγγελία Χαλούλου στην κατηγορία κούμιτε κορασίδων 13 ετών -45 κιλά κερδίζοντας τον τελικό γύρο 3-2.

Τα ασημένια μετάλλια ήρθαν  από τους Ζέζα Θανάση στην κατηγορία κούμιτε παίδων 9 ετών -35 κιλα.  Την Ελένη Κουφοπούλου κάτα 9 κορασίδων 9 ετών. Τον Παναγιώτη Καλαρίτη κούμιτε παίδων 9 ετών +40 κιλά και κατά παίδων 9 ετών. Τον Αλέξανδρο Πόπορη κούμιτε παίδων 10 ετών -45 κιλά. Τον Χαράλαμπο Παπακωσταντίνου κούμιτε παίδων 13 ετών -60 κιλά και κατά 13 ετών. Τον Αργυρόπουλο Γιάννη κάτα εφήβων. Τον Αργυρούπουλο Γιώργο κουμιτε παίδων 11 ετών -35 κιλά. Την Μαρία Σουβλοπούλου κατά και κούμιτε νέων γυναικών -59 κιλά.

Τα χάλκινα ήρθαν από τους Πόπορη Δημήτρη κουμιτε 13 ετών -50 κιλά. Ζέζα Θανάση κατά παίδων 9 ετών. Την Αναστασία Κοκκώνη κατά κορασίδων 8 ετών. Την Σοφία Μητσοπούλου κατά κορασίδων 10 ετών. Την Ευαγγελία Χαλούλου κατά κορασίδων 13 ετών. Τον Γιάννη Αργυρούπουλο κουμιτε εφήβων – 63 κιλα. Την Γουλιμή Κωνσταντίνα κουμιτε νεανίδων-59 κιλά. Τον Αργυρούπουλο Γιώργο κατά παίδων 11 ετών. Την Ελένη Κουφοπούλου κούμιτε κορασίδων 9 ετών -35 κιλά.

Η Προπονήτρια του Συλλόγου Έλενα Κοτσίρη δήλωσε μετά το τέλος των αγώνων: «Είμαι ικανοποιημένη από την εμφάνιση των αθλητών μου έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, είναι μια νέα ομάδα αθλητών ήταν  μόλις η πρώτη τους συμμετοχή σε πανελλήνιο πρωτάθλημα, θέλω να τους δώσω θερμά συγχαρητήρια για  την  αγωνιστικότητα  το  ήθος και το  σεβασμό που έδειξαν στο γήπεδο».