Με μεγαλοπρέπεια τελέστηκε ο αγιασμός των υδάτων στον Δήμο Πηνειού. Συγκεκριμένα, τελέστηκαν δύο τελετές, μία στην παραλία της Μπούκας και μία στο λιμανάκι της Γλύφας, παρουσία του Δημάρχου Αλέξη Καστρινού. Στην παραλία της Γλύφας ο αγιασμός των υδάτων πραγματοποιήθηκε από τον Πανοσιωλογιότατο αρχιμανδρίτη και πρωτοσύγκελο της Ι.Μ. Ηλείας και Ωλένης κ.κ. Φιλάρετο. Τον Τίμιο Σταυρό από τα ύδατα έπιασαν για τη περιοχή της Γλύφας ο Χρήστος Σπανός ενώ για την περιοχή της Μπούκας ο Σπύρος Σταθάτος.
![](https://www.protinews.com.gr/wp-content/uploads/2024/01/Photo_1704539443131-1024x768.jpg)
![](https://www.protinews.com.gr/wp-content/uploads/2024/01/Photo_1704539442342-1024x768.jpg)
![](https://www.protinews.com.gr/wp-content/uploads/2024/01/Photo_1704539442699-1024x768.jpg)
![](https://www.protinews.com.gr/wp-content/uploads/2024/01/Photo_1704539442905-1024x768.jpg)
![](https://www.protinews.com.gr/wp-content/uploads/2024/01/Photo_1704539442905-1-1024x768.jpg)
![](https://www.protinews.com.gr/wp-content/uploads/2024/01/Photo_1704539412167-1024x768.jpg)
![](https://www.protinews.com.gr/wp-content/uploads/2024/01/Photo_1704539412337-1024x768.jpg)
![](https://www.protinews.com.gr/wp-content/uploads/2024/01/Photo_1704539411551-1024x768.jpg)
![](https://www.protinews.com.gr/wp-content/uploads/2024/01/Photo_1704539411907-1024x768.jpg)