Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΥπερίων Αμαλιάδας: Νέα εξαιρετική εμφάνιση

Υπερίων Αμαλιάδας: Νέα εξαιρετική εμφάνιση

Ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση έκανε η αναπτυξιακή μας ομάδα U 23 ( Υπερίων Αμαλιάδας Basketball) το Σάββατο για το πρωτάθλημα Ανδρών Β’ κατηγορίας ΕΣΚΑΗ. Για την 16η αγωνιστική νίκησε στο κλειστό της Ήλιδας την Γυμναστική Ένωση Σκιλλούντος Γ.Ε.Σ Καλαθοσφαίριση με σκορ 86-38 πετυχαίνοντας τη 14η νίκη της σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα. Η ομάδα μας πήρε πολύ μεγάλη διαφορά στο σκορ από την πρώτη περίοδο (42-10) στην οποία μάλιστα σημείωσε 8 τρίποντα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 62-17. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας κατέβασε ταχύτητα, αφού η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν μεγάλη. Όλοι οι παίκτες πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής και δοκιμάστηκαν διάφορα σχήματα ενόψει της συνέχειας.
Αξίζει να σημειωθεί ο επιθετικός πλουραλισμός της ομάδας μας η οποία σημείωσε συνολικά 16 τρίποντα στο ματς. Επόμενο ματς την Κυριακή 31/3, με τον Αετό Πατρών στο κλειστό της Αλεξιώτισσας .