ΑρχικήΑθλητικάΜίλωνας –Κόροιβος 80-79: Εκτός έδρας ήττα στο φινάλε

Μίλωνας –Κόροιβος 80-79: Εκτός έδρας ήττα στο φινάλε

Elite League
Λύγισαν στο τέλος οι «κυανόλευκοι»
Δεν τα κατάφερε ο Κόροιβος καθώς γνώρισε εκτός έδρας ήττα από τον Μίλωνα με σκορ 80-79, μια ήττα που ήρθε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες με την ομάδα της Ηλείας να λυγίζει στο τέλος κάτι που είχε συμβεί και στο προηγούμενο παιχνίδι με τον Αμύντα πάλι εκτός έδρας.

Η εξέλιξη του ματς
Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Κοροίβου ήταν πολύ καλή όπου πήρε προβάδισμα ακόμα και με +11 (10-21 στο 7’30” και 15-26 στη συνέχεια) ενώ τελικά με 19-26 σκορ ολοκληρώθηκε το διάστημα αυτό.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος στα πρώτα λεπτά διατήρησε προβάδισμα αλλά στη συνέχεια έκανε λάθη και στην επίθεση και στην άμυνα κι οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν, παίρνοντας αρχικά μπροστά για πρώτη φορά (36-35 στα 3’45” πριν τη λήξη του ημιχρόνου). Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η ηλειακή ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε το σκορ κατά περίσταση. Ο Μίλωνας πάντως διατήρησε το προβάδισμα, ενώ στη μεγαλύτερη μείωση που πέτυχε ο Κόροιβος σε 62-60 στα 55” πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, βρήκε “απαντήσεις” με τρίποντο και δίποντο κλείνοντας το διάστημα αυτό με σκορ 67-60.
Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, όπου πλέον εκεί θα κρίνονταν όλα, ο Κόροιβος ξεκίνησε δυνατά, μειώνοντας στον έναν πόντο σε 67-66 ενώ στα 4’40” πριν το τέλος βρέθηκε και μπροστά με 71-72 σκορ, με τον “καυτό” Κουξχάουζεν να πετυχαίνει το όγδοο τρίποντο του έως τότε στο ματς!
Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι πέτυχαν δυο τρίποντα και με τον Κόροιβο ενδιάμεσα να μη βρίσκει στόχο, πέρασαν αυτοί ξανά μπροστά με 77-72, σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο. Στο 1’37” πριν τη λήξη ο Κόροιβος μείωσε σε 77-75 , στη συνέχεια και με σκορ 78-75 στο 1’15” ο Καρράς αστόχησε σε λέι-απ, ενώ στα 40” ο Καλαϊτζάκης μείωσε ξανά στον πόντο σε 78-77. Ακολούθως, ο Μίλωνας αστόχησε στην επίθεση του και στα 18” ο Νοέας με επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου έδωσε προβάδισμα στον Κόροιβο με 78-79 σκορ.
Στην τελευταία επίθεση του Μίλωνα, ο Σκορδίλης επίσης με επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου ξαναέδωσε το προβάδισμα στον Μίλωνα με 80-79 με μόνο 5” να απομένουν πλέον. Στο φινάλε ο Κόροιβος βρήκε τρίποντο με τον Νοέα που ήταν όμως άστοχο για να μείνει το 80-79 ως τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 46-36, 67-60, 80-79.
Μίλωνας (Καραγιάννης): ΜακΚίσικ 6, Σκορδίλης 11, Πετρίδης 2, Μελισσαράτος 11 (1), Μοτσενίγος 8 (2), Δομπρογιάννης 3 (1), Ζούμπος 14 (3), Δημάκος 14 (3), Κανονίδης 11 (2).
Κόροιβος (Λιόγας): Κουξχάουζεν 26 (8), Ναυπλιώτης, Νοέας 9 (1), Γεωργαλάς 9, Καρράς 6, Αλεξάντερ 11 (3), Δερμιτζάκης, Καλαϊτζάκης 13 (2), Πόζογλου 5, Καραγεωργίου.