ΑρχικήΑθλητικάΞενοφών –Αστέρας 3-2: Προχωρά αήττητος

Σπουδαία νίκη με ανατροπή για την ομάδα των Κρεστένων
Ανταγωνιστικοί οι «βυσσινί» που προηγήθηκαν με 0-2 στο πρώτο μέρος
Του Πάνου Ηλιόπουλου
panosproti@gmail.com
Μεγάλο παιχνίδι διεξήχθη στα Κρέστενα όπου δικαιολόγησε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, με τον Ξενοφώντα να παίρνει σπουδαία νίκη επί του Αστέρα με σκορ 3-2 με τους «κόκκινους» να συνεχίζουν αήττητοι στο πρωτάθλημα, επιτυχία που συνοδεύτηκε με ανατροπή. Από την αντίπερα, οι «βυσσινί» της Αμαλιάδας παρουσίασαν ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο προηγούμενοι με 0-2, αλλά στο δεύτερο παίζοντας και με παίκτη λιγότερο δεν τα κατάφεραν γνωρίζοντας δεύτερη σερί ήττα.

Δυνατό ξεκίνημα από τον Ξενοφώντα
Αρκετό κόσμο συγκέντρωσε ο αγώνας των Κρεστένων, με τον Ξενοφώντα να μπαίνει πιο δυνατά με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα ζητώντας πέναλτι κάνοντας λόγο για ανατροπή του Μπακατσέλου μόλις στο 5’. Με τη συμπλήρωση 11’ αγώνα η ομάδα των Κρεστένων απείλησε αλλά το σουτ του Γαλανόπουλου από πλάγια έδιωξε ο Θεοδωρόπουλος, ενώ στο 28’ φάουλ του Μπακατσέλου από πλάγια έφυγε λίγο άουτ.

Δυο γκολ σε τρία λεπτά από τους «βυσσινί»
Η ομάδα της Αμαλιάδα στο 30’ άνοιξε το σκορ 0-1 όταν ο Μπατζακόπουλος έκανε ωραία σέντρα και ο Τσάκος με κεφαλιά νίκησε τον Καπετανάκη. Τρία λεπτά αργότερα ο Αστέρας σημείωσε και δεύτερο τέρμα όταν μετά από κάθετη πάσα του Κούντουρα ο Μπαταζακόπουλος σε τετ-α-τετ δεν αστόχησε, κάνοντας το 0-2 βάζοντας αρκετά δύσκολα στους γηπεδούχους. Η ομάδα των Κρεστένων στο 41’ έφτασε κοντά στη μείωση του σκορ αλλά ο Θεοδωρόπουλος επενέβη σωτήρια σε σουτ του Σκοζάι, με τις αριθμητικές ισορροπίες να διαταράσσονται στο 44’ καθώς ο Γκρίλλας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάτι που προκάλεσε εντονότατες διαμαρτυρίες από πλευράς Αστέρα.
Η αντίδραση των γηπεδούχων
Όσον αφορά το δεύτερο μέρος ο Ξενοφώντας έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα ξεκίνησε πολύ δυνατά και κατάφερε να ισοφαρίσει μέσα σε έξι λεπτά. Πιο συγκεκριμένα στο 46’ ο Τσίγκρηλας, η είσοδος του έδωσε πνοή, από κοντά έκανε το 1-2 εκμεταλλευόμενος σέντρα του Κολόκα, ενώ στο 52’ μετά από πλάγιο άουτ του Γαλανόπουλου και πάσα του Τσίγκρηλα ο Κωνσταντόπουλος με σουτ έκανε το 2-2. Αυτό το τέρμα έδωσε και ψυχολογικό αέρα στον Ξενοφώντα που πίεσε για την ανατροπή, απέναντι στον Αστέρα που έδωσε βαρύτητα στην άμυνα. Στο 61’ ο Κωνσταντόπουλος είχε γυριστό που έφυγε λίγο άουτ, με τον Ξενοφώντα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων να κάνει το 3-2. Ειδικότερα μετά από σέντρα του Δρακόπουλου ο Διονυσόπουλος με σουτ νίκησε τον Θεοδωρόπουλο, γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα στο στρατόπεδο των γηπεδούχων.
Ξενοφών: Καπετανάκης, Γαλανόπουλος, Γκότσης, Μπέριος, Κολόκας, Αστερόπουλος(46’ Τσίγκρηλας), Κωνσταντόπουλος, Κρίκος, Σκοζάι(95’ Τ. Κουτσογιαννάκης), Διονυσόπουλος, Μπακατσέλος(57’ Δρακόπουλος)
Αστέρας: Θεοδωρόπουλος, Ι. Κασσιανός, Νικολόπουλος, Δαλαβούρας, Κυριαζής, Δ. Κασσιανός, Τσάκος(86’ Ζωγόπουλος-90΄ λ.τ Γιαννόπουλος), Γκρίλλας, Κούντουρας, Ραυτόπουλος, Μπατζακόπουλος(76’ Χαραλαμπόπουλος)