Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΜουντιάλ 2022 Κροατία - Βραζιλία 4-2 πέν. (1-1): Η ασύλληπτη παρέα...

Μουντιάλ 2022 Κροατία – Βραζιλία 4-2 πέν. (1-1): Η ασύλληπτη παρέα του Μόντριτς πέταξε έξω τη Σελεσάο

Το ξανάκανε! Η συγκλονιστική Κροατία ισοφάρισε στο 117′ της παράτασης τη Βραζιλία και στα πέναλτι αποδείχθηκε ξανά επτάψυχη! Η απόκρουση του Ντόμινικ Λιβάκοβιτς και το δοκάρι του Μαρκίνιος έστειλαν την παρέα του Λούκα Μόντριτς με 4-2 στα ημιτελικά του Μουντιάλ 2022. Ο Ντόμινικ Λιβάκοβιτς έκανε ρεκόρ επεμβάσεων για τερματοφύλακα από την πατρίδα του, η Κροατία δεν είχε πρόβλημα να παίξει ακόμα μια παράταση, την όγδοη στα τελευταία εννέα νοκ άουτ της σε μεγάλη διοργάνωση και τελικά, όταν έστειλε τον αγώνα στα πέναλτι, δικαιώθηκε! Η Βραζιλία λύγισε και οι Κροάτες με 4-2 προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Μουντιάλ 2022. Ο Μπρούνο Πέτκοβιτς στο 117′ ισοφάρισε το γκολ του Νεϊμάρ στο 105′ του εξτρά χρόνου, με τη Σελεσάο να έχει τις ευκαιρίες με το μέρος της, αλλά όχι και τον εκπληκτικό Λιβάκοβιτς. Ο Κροάτης τερματοφύλακας έπιασε σχεδόν τα πάντα, έκανε άλλη μια επέμβαση στα πέναλτι (στον Ροντρίγκο) και μαζί με το δοκάρι του Μαρκίνιος, έστειλε τη χώρα του στους 4.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Σόσα (110′ Μπούντιμιρ), Μόντριτς, Μπρόζοβιτς (114′ Όρσιτς), Κόβατσιτς (106′ Μάγερ), Πάσαλιτς (72′ Βλάσιτς), Κράμαριτς (72′ Πέτκοβιτς), Πέρισιτς

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Άλισον, Μιλιτάο (106′ Σάντρο), Μαρκίνιος, Σίλβα, Ντανίλο, Πακετά (106′ Φρεντ), Καζεμίρο, Ραφίνια (56′ Άντονι), Νεϊμάρ, Βινίσιους (64′ Ροντρίγκο), Ρισάρλιζον (84′ Πέντρο)