Με μια σεμνή τελετή τίμησαν τη συμπλήρωση των 197 χρόνων από τη Ναυμαχία της Κυλλήνης το 1825, ο Δήμος Ανδραβίδας-Κυλλήνης, το Δημοτικό Λιμενικό Ταμείου Κυλλήνης και το Παράρτημα Ηλείας της Ε.Α.Α.Ν, το πρωί της Κυριακής 27 Νοεμβρίου 2022.
Η εκδήλωση, που πραγματοποιήθηκε στο λιμάνι της Κυλλήνης, ξεκίνησε με επιμνημόσυνη δέηση από τον Μητροπολίτη Ηλείας, κ.κ. Αθανάσιο και συνεχίστηκε με ρίψεις στεφάνων στη θάλασσα για τους ηρωικούς πεσόντες μπουρλοτιέρηδες ναυτικούς.
![](https://www.protinews.com.gr/wp-content/uploads/2022/11/kyllini-2.jpg)
Στον σύντομο χαιρετισμό του, ο Δήμαρχος Ανδραβίδας-Κυλλήνης, κ. Γιάννης Λέντζας, τόνισε ότι «τιμούμε την Ναυμαχία της Κυλλήνης, τιμούμε αυτούς που έδωσαν τη ψυχή τους και το αίμα τους για τα ιδανικά της πατρίδας».
Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν, μεταξύ άλλων, ο Πρόεδρος του Παραρτήματος Ηλείας της Ε.Α.Α.Ν., Πλοίαρχος Π.Ν. ε.α. κ. Ζώης Υφαντής, οι Βουλευτές Ηλείας Διονυσία Αυγερινοπούλου, Ανδρέας Νικολακόπουλος, Διονύσης Καλαματιανός και Μιχάλης Κατρίνης, η Αντιδήμαρχος Γεωργία Κακαλέτρη, εκπρόσωποι του Πολεμικού Ναυτικού κ.α.
![](https://www.protinews.com.gr/wp-content/uploads/2022/11/kyllini-3.jpg)