ΑρχικήΑθλητικάΑίας – Κόροιβος 89-91: Σημαντική νίκη στην παράταση

Αίας – Κόροιβος 89-91: Σημαντική νίκη στην παράταση

Elite League
Οι «κυανόλευκοι» πέρασαν από τον Εύοσμο με επιτυχία
Σπουδαία νίκη στην παράταση για τον Κόροιβο στον Εύοσμο επί του Αίαντα με 89-91 τελικό σκορ (κ.α. 85-85), με τους «κυανόλευκους» να κινούνται ξεκάθαρα σε διεκδίκησης θέσης στα πλέι –οφ.
Η εξέλιξη του ματς
Στο πρώτο δεκάλεπτο, αρχικά ο Αίας πήρε προβάδισμα με 14-6 στο 4′ αλλά και 22-12 και 24-14 στη συνέχεια, με τον Κόροιβο να αντιδρά κυρίως στο τελευταίο τρίλεπτο όπου με ένα σερί 0-13 πήρε αυτός προβάδισμα με 24-27 στο σκορ, για να ολοκληρωθεί το διάστημα αυτό με 27-27 σκορ. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Κόροιβο να διατηρεί προβάδισμα (με 30-35 και 32-37) και τον Αίαντα να μένει κοντά αλλά και να ισοφαρίζει σε 41-41 στο 17′. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Αίας διατήρησε το προβάδισμα (με διακυμάνσεις: 52-45, 52-48, 55-48) ενώ στο 25′ το σκορ ήταν 57-50.
Η ομάδα της Ηλείας στη συνέχεια αντέδρασε και ισοφάρισε σε 59-59 στα 2’35” πριν το τέλος του διαστήματος, ενώ έπειτα πέρασε και μπροστά στο σκορ στα 1’54”με 59-61. Για να ολοκληρωθεί τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 63-64 υπέρ του Κοροίβου.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν επίσης πολύ κοντά στο σκορ και με τον Κόροιβο να παίρνει τρεις φορές ένα +4 (63-67, 66-70, 69-73) αλλά και με ισοπαλία στο σκορ 73-73 στο 34′. Στη συνέχεια, ο Καρράς αστόχησε εξ επαφής και ο Αίας με τρίποντο πέρασε αυτός με +4 και 78-74. Ενώ με τον Κόροιβο να έχει “φρακάρει” επιθετικά, οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο τρίλεπτο με 81-76 σκορ. Ακολούθως, η ηλειακή ομάδα έκανε την ύστατη προσπάθεια αντίδρασης, μειώνοντας σε 83-82 στα 34” πριν τη λήξη. Ο Αίας ευστόχησε στα 20” για το 85-82 ενώ στα 14” ο Κόροιβος κέρδισε φάουλ για τρεις βολές σε προσπάθεια του Καλαϊτζάκη, ο οποίος ευστόχησε αρχικά στη μια από τις δυο πρώτες βολές, αστόχησε και στην τρίτη για να διεκδικηθεί ριμπάουντ όπου με φόλοου του Γεωργαλά η μπάλα μπήκε στο καλάθι για το 85-85.
Η παράταση
Στην παράταση οι δυο ομάδες ξεκίνησαν εμφανώς κουρασμένες και ήταν άστοχες εκατέρωθεν στο πρώτο δίλεπτο, ενώ στα 2’55” πριν τη λήξη ο Κόροιβος προηγήθηκε με 85-87 και έπειτα ακολούθησε το 87-87, το 87-89, το 89-89, το 89-91, κι έπειτα στα 10” ο Αλεξάντερ είχε 0/2 βολές, αλλά ο Αίας αστόχησε στο τελευταίο, υπό πίεση, τρίποντο.
Τα δεκάλεπτα: 27-27, 46-41 (ημίχρ.), 63-64, 85-85 (κ.α.), 89-91 (παρ.)
Αίας Ευόσμου (Μπούτσκος): Ετιέν 28(5), Βίκτορ 23, Κωνσταντινίδης 11(2), Παπαδόπουλος 2, Ναούμης 5(1), Πετράκης 3(1), Πετανίδης 2, Γαρέζος 12(2), Μαλέλης 3(1)
Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Κουξχάουζεν 3(1), Νοέας, Γεωργαλάς 7, Καρράς 4, Αλεξάντερ 24(5), Δερμιτζάκης 12(4), Καλαϊτζάκης 12(1), Πόζογλου 12(1), Καραγεωργίου 16(1