ΑρχικήΑθλητικάΙάλυσος –Βάρδα  1-0: Μπορούσε την ισοπαλία

Ιάλυσος –Βάρδα  1-0: Μπορούσε την ισοπαλία

Γ’  Εθνική

Διαμαρτύρονται για πέναλτι οι «πράσινοι» της Βουπρασίας

Την ήττα γνώρισε ο ΠΑΟ Βάρδας στη Ρόδο από τον  Ιάλυσο με σκορ  1-0, με τους «πράσινους» να διαμαρτύρονται για τη διαιτησία κάνοντας λόγο για ένα καθαρά πέναλτι που δεν δόθηκε στον Λαθύρη λίγο πριν λήξει το πρώτο μέρος. Σε ένα μέτριο ποιοτικά ματς ο ΠΑΟΒ θα μπορούσε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, αλλά από τη στιγμή που δεν τα κατάφερε καλείται ν’ ανεβάσει στροφές με το ματς της προσεχούς αγωνιστικής με το Μαρκό να θεωρείται πάρα πολύ σημαντικό.

Το ματς καρέ -καρέ

Εδαφική υπεροχή για τους γηπεδούχους στο πρώτο διάστημα του αγώνα  –  στο 10′ από πάσα του Βλαχάβα στον Ιντρίζι, αυτός βγήκε σε πολύ καλή θέση αλλά αστόχησε σε πλασέ από το ύψος περίπου της μικρής περιοχής.  Στο 18′ για τον ΠΑΟΒ επικίνδυνη αντεπίθεση με τον Λαθύρη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή κι έκανε γύρισμα για τον Μπίσα, που στη συνέχεια ανακόπηκε από την άμυνα των γηπεδούχων .  Στο 25′ ο ΠΑΟΒ διαμαρτυρήθηκε έντονα ζητώντας πέναλτι για ανατροπή του Λαθύρη από τον Τσιγάρο, με τον διαιτητή Σταύρου-Ανατ. Αττικής να δίνει συνέχεια στον αγώνα  –  στο 28′ σουτ του Αθανασίου πέρασε άουτ  , ενώ στο δίλεπτο 27′-29′ δυο κίτρινες κάρτες στον πάγκο του ΠΑΟΒ για διαμαρτυρίες, με τον διαιτητή να έχει δώσει επίσης και τρεις κίτρινες κάρτες σε παίκτες του ΠΑΟΒ μέχρι το 30′ του αγώνα, στους Παπαχριστόπουλο, Πλαστουργό για φάουλ και στον Α. Τσεκούρα για καθυστέρηση  – στο 34′ κίτρινη κάρτα και στον Μπίσα για μαρκάρισμα – το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάτι ιδιαίτερο από πλευράς φάσεων και με τον ΠΑΟΒ να μην απειλείται ουσιαστικά στην έως τότε διατήρηση του θετικού γι’ αυτόν αποτελέσματος.  Με την έναρξη του β’ μέρους το ματς διακόπηκε για 16 λεπτά – εδαφική υπεροχή των γηπεδούχων με το ισόπαλο σκορ να παραμένει – στο 88′ (ή 104′ με την καθυστέρηση) έφτασαν σε γκολ οι γηπεδούχοι –

ΠΑΟΒ: Α. Τσεκούρας, Πλαστουργός, Κόκα, Παπασπηλιόπουλος, Κοτσώνης, Κούστα, Μικελάτος, Παπαχριστόπουλος, Λαθύρης, Μπίσα(85’ Δουλαβέρης), Κ. Τσεκούρας