Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΤεράστιες επιτυχίες για τον Π.Σ Τιτάν Πύργου στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα

Τεράστιες επιτυχίες για τον Π.Σ Τιτάν Πύργου στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα

Βαλκανικό Πρωτάθλημα Πάλης: Χρυσά μετάλλια για Κολιτσόπουλο και Τσαρουχά

Τεράστιες επιτυχίες για τον Π.Σ Τιτάν Πύργου στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα που διεξήχθη στο Σιδηρόκαστρο Σερρών, με τον Αρίωνα Κολιτσόπουλο να βάζει τη σφραγίδα του καθώς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 71 κιλά της ελληνορωμαϊκής U17. Ο 16χρονος  Ηλείος αθλητής του Π.Σ. Τιτάν Πύργου νίκησε στον τελικό τον Βούλγαρο πρωταθλητή Ευρώπης 2022, Στόεφ, με 3-1 και ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου. Το ίδιο ισχύει και για τον Βασίλη Τσαρουχά καθώς  κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 52 κιλών της ελληνορωμαϊκής πάλης U15 Ο 15χρονος ταλαντούχος αθλητής του Αλέξη Κολιτσόπουλου πέτυχε 3 νίκες και προκρίθηκε στον τελικό, όπου νίκησε τον Τουντόριτσα από τη Μολδαβία με 4-1 και ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου.  Παράλληλα ο  Τσαρουχάς διπλασίασε τα μετάλλιά του στο Βαλκανικό, καθώς, πήρε το ασημένιο και στα 52 κιλά της U17. Επιτυχίες σημαντικές που δείχνουν την εξαιρετική δουλειά που γίνεται στο σύλλογο υπό τις οδηγίες του Αλέξη Κολιτσόπουλου.