Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΗλείαΝίκη μέσα στη Ναύπακτο οι έφηβοι του Κόροιβου Αμαλιάδας

Νίκη μέσα στη Ναύπακτο οι έφηβοι του Κόροιβου Αμαλιάδας

Νικηφόρα πέρασε από τη Ναύπακτο η εφηβική ομάδα της Ακαδημία Μπάσκετ Κόροιβος Αμαλιάδας σε ματς που διεξήχθη την Κυριακή το απόγευμα για την τελική φάση του πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΚΑΗ. Το συγκρότημα του Γ. Λεβεντούρη δεν δυσκολεύτηκε να επιβληθεί της πρωταθλήτριας της Β΄ κατηγορίας Εφήβων και φιλόξενης ομάδας του ΠΑΣ Ναυπακτου με σκορ 49-82, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.  Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί στο Α΄ δεκάλεπτο (16-19), με τον Κόροιβο να πραγματοποιεί εξαιρετική δεύτερη περίοδο (14-31) και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το ευρύ 30-50. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δυο προπονητές χρησιμοποίησαν όλους τους παίχτες που είχαν στη διάθεσή τους, χωρίς να αλλάζει σημαντικά η μορφή του αγώνα, με την ομάδα μας να είναι εμφανώς ανώτερη και να παίρνει μια ακόμη νίκη τελικά με 49-82. Στο επόμενο ματς οι έφηβοι φιλοξενούνται στο Promitheas Park από τον μεγάλο φετινό τους αντίπαλο Προμηθέα Πατρών, την Τετάρτη 24/4, 19:30.

Τα δεκάλεπτα : 16-19, 30-50, 43-63, 49-82

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταθάτος) : Ντζουμάνης, Λαγοδήμος 3, Παπαϊωάννου 2, Στάικος 8, Τσάτσος 18(1), Φούντας 2, Τριανταφύλλου 4, Λαδόπουλος2, Σταμάτης 6, Μήτσος 4.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΣΑ (Λεβεντούρης): Σκλάβος, Δημακόπουλος, Ράλλης 10, Τσίπας 29(1), Αλεξανδρόπουλος 25, Κοντόπουλος 2, Καλοπίσης 6(2), Μουζάκης, Παπαδόπουλος Θ. 10(2)