Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΕπικαιρότηταΣτις κάλπες σήμερα για την ανάδειξη νέου Διοικητικού και Εποπτικού Συμβουλίου

Στις κάλπες σήμερα για την ανάδειξη νέου Διοικητικού και Εποπτικού Συμβουλίου

Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδας

*Κυρίζογλου, Δούκας, Πελετίδης οι επικεφαλής των τριών ψηφοδελτίων

*Καστρινός υποψήφιος για το Δ.Σ. – Λυμπέρης υποψήφιος για το Εποπτικό

Σήμερα Σάββατο, 2 Μαρτίου 2024, συγκαλείται η ΙΖ΄ Γενική Συνέλευση της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας (ΚΕΔΕ) για την ανάδειξη του νέου Διοικητικού Συμβουλίου, καθώς και του νέου Εποπτικού Συμβουλίου της νέας δημοτικής περιόδου 2024-2028.
Η Γενική Συνέλευση θα πραγματοποιηθεί στο ξενοδοχείο CARAVEL (αίθουσα OLYMPIA) και ώρα έναρξης 09.00.

Στη Γενική Συνέλευση συμμετέχουν:
Όλοι οι δήμαρχοι (332),
Οι δημοτικοί σύμβουλοι που έχουν εκλεγεί ως εκπρόσωποι κάθε Περιφερειακής Ένωσης Δήμων στη Γενική Συνέλευση της ΚΕΔΕ (178),
Όσοι διετέλεσαν μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου και Εποπτικού Συμβουλίου της ΚΕΔΕ κατά την προηγούμενη αυτοδιοικητική περίοδο εφόσον έχουν εκλεγεί δημοτικοί σύμβουλοι και διατηρούν την ιδιότητα αυτή (25).
Οι εργασίες της Γενικής Συνέλευσης θα μεταδοθούν ζωντανά από την ιστοστελίδα της ΚΕΔΕ, https://kede.gr/

Το πρόγραμμα εκλογής συλλογικών Οργάνων
Ξενοδοχείο CARAVEL – Αίθουσα OLYMPIA
09:00 – 10:00
Διαπίστευση συνέδρων.

10:00 – 10:30
❖ Διαπίστωση απαρτίας
❖ Εκλογή Εφορευτικής Επιτροπής
❖ Έγκριση Κανονισμού Εργασιών ΙΖ΄ Γενικής Συνέλευσης

10:30 – 11:30
➢ Καλωσόρισμα Δημάρχου Αθηναίων, κ. Χάρη Δούκα
➢ Χαιρετισμός Προέδρου Κ.Ε.Δ.Ε., κ. Λάζαρου Κυρίζογλου
➢ Χαιρετισμοί Πολιτικής Ηγεσίας Υπουργείου Εσωτερικών

11:30 – 13:00
Τοποθετήσεις Αυτοδιοικητικών Παρατάξεων

13:00 – 14:00
Διάλειμμα

14:00 – 19:00
Έναρξη διαδικασιών εκλογής (ψηφοφορία) μελών Διοικητικού και Εποπτικού Συμβουλίου Κ.Ε.Δ.Ε. δημοτικής περιόδου 2024 – 2028

  • Α΄ Εκλογικό Τμήμα Αίθουσα «OLYMPIA»
  • Β΄ Εκλογικό Τμήμα Αίθουσα «VERGINA»

19:00
Λήξη ψηφοφορίας

Καστρινός και Λυμπέρης

Στις εκλογές κατεβαίνουν τρία ψηφοδέλτια. Το ψηφοδέλτιο του νυν Προέδρου της ΚΕΔΕ και Δημάρχου Αμπελοκήπων-Μενεμένης Λάζαρου Κυρίζογλου «ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΙΣΧΥΡΟΙ ΔΗΜΟΙ», το ψηφοδέλτιο του Δημάρχου Αθηναίων Χάρη Δούκα «ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΩΡΑ» και το ψηφοδέλτιο της «ΛΑΪΚΗΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗΣ» με επικεφαλής τον Δήμαρχο Πατρέων Κώστα Πελετίδη. Σε ότι αφορά τις υποψηφιότητες από την Ηλεία, ο Δήμαρχος Πηνειού Αλέξης Καστρινός είναι υποψήφιος για το Δ.Σ. της ΚΕΔΕ με την παράταξη Κυρίζογλου και ο πρώην Δήμαρχος Ήλιδας Γιάννης Λυμπέρης είναι υποψήφιος για το Εποπτικό Συμβούλιο με την παράταξη Δούκα.

Τα ψηφοδέλτια
• «ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΙΣΧΥΡΟΙ ΔΗΜΟΙ»
Δήμαρχοι
1) Αμπατζόγλου Θεόδωρος (Αμαρουσίου)
2) Αναστασιάδης Φίλιππος (Παγγαίου)
3) Ανδρεάδου Ελπινίκη (Λαγκαδά)
4) Αποστολόπουλος Ηλίας (Παπάγου-Χολαργού)
5) Βεργίνης Ξενοφών (Λευκάδας)
6) Γιαννάκης Βασίλειος (Φλώρινας)
7) Ζορμπάς Ιωάννης (Αίγινας)
8) Καστρινός Αλέξιος (Πηνειού)
9) Κελαφογιάννης Σωκράτης (Ανωγείων)
10) Κολιάδης Αλέξανδρος-Βασίλειος (Ρόδου)
11) Κούλης Ευστάθιος (Γορτυνίας)
12) Κυρίζογλου Λάζαρος (Αμπελοκήπων-Μενεμένης)
13) Κυρμανίδης Ηλίας (Καμένων Βούρλων)
14) Κωνσταντέλλος Γρηγόριος (Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης)
15) Λαγουδάκος Ιωάννης (Περάματος)
16) Λιανός Δημήτριος (Νάξου και Μικρών Κυκλάδων)
17) Μάγγος Φώτιος (Λειψών)
18) Μαλαφής Ιωάννης (Χίου)
19) Μαλτέζος Ιωάννης (Άργους-Μυκηνών)
20) Μαμάκος Αθανάσιος (Λαρισαίων)
21) Μιτζικός Μιχαήλ (Νοτίου Πηλίου)
22) Παπαναστασίου Γεώργιος (Αγρινίου)
23) Παπασιώζος Κωνσταντίνος (Νικολάου Σκουφά)
24) Ραβιόλος Ελευθέριος (Καρύστου)
25) Σινάνης Κωνσταντίνος (Αγίου Ευστρατίου)
26) Τσακίρης Παντελεήμων (Ωραιοκάστρου)
27) Τσιάκος Βασίλειος (Καρδίτσας)
28) Χαρχαλάκης Ευστράτιος (Κυθήρων)

Δημοτικοί Σύμβουλοι
1) Δαμάσκος Νικόλαος (Αχαρνών)
2) Καμπουράκης Αντώνιος (Ρόδου)
3) Καραμαλάκης Μιχαήλ (Ηρακλείου)
4) Καταβούτας Γεώργιος-Κωνσταντίνος (Τρικκαίων)
5) Καφαντάρης Δημήτριος (Πύλου-Νέστορος)
6) Λώλος Ιωάννης (Ηγουμενίτσας)
7) Μουράτογλου Ιωάννης (Εδέσσης)
8) Μπαρμπάκος Ευάγγελος (Καλλιθέας)
9) Σβόλης Κωνσταντίνος (Πατρέων)
10) Σκάρλος Αθανάσιος (Σοφάδων)
11) Σταμούλης Γρηγόριος (Μεγάρων)
12) Τεντόμας Χρήστος (Αθηναίων)
13) Τζιαχρήστας Δημήτριος (Δομοκού)
14) Υδραίου Μερόπη-Σπυριδούλα (Κεντρικής Κέρκυρας και Διαποντίων Νήσων)
15) Χαιρέτης Εμμανουήλ (Ηρακλείου)

Υποψήφιοι Εποπτικού Συμβουλίου
1) Κουκάς Κωνσταντίνος (Μυκόνου)
2) Κουπτσίδης Δημοσθένης (Γρεβενών)
3) Μαυρίδης Βασίλειος (Ορεστιάδος)
4) Σιώμος Βλάσιος (Πεντέλης)

• «ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΩΡΑ»
ΔΗΜΑΡΧΟΙ

  1. Αλεξόπουλος Γρηγόρης, Δυτικής Αχαΐας
  2. Αράπογλου Χρυσή, Καλαμαριάς
  3. Γκαράνης Γιάννης, Κομοτηνής
  4. Γκουντάρας Αντώνης, Αγιάς
  5. Δανιηλίδης Σίμος, Νεάπολης-Συκεών
  6. Ελευθερίου Χρήστος, Σερβίων Κοζάνης
  7. Ερωτόκριτος Μιχάλης, Κάσου
  8. Καμμά-Αλειφέρη Μαρία, Τήλου
  9. Καφατσάκη-Βλάχου Σταματία (Τίνα), Ζωγράφου
  10. Κοκκαλιάρης Γιάννης, Κοζάνης
  11. Κοκκοσάλης Μανώλης, Αρχανών-Αστερουσίων Κρήτης
  12. Κορωναίος Χριστοφής, Νισύρου
  13. Μαλανδράκης Γιάννης, Πλατανιά Κρήτης
  14. Μπέγκας Θωμάς, Ιωαννίνων
  15. Σταματόπουλος Σπύρος, Σικυωνίων
  16. Σταυρέλης Νίκος, Κορίνθου
  17. Χριστόφας Παναγιώτης, Μυτιλήνης

ΔΗΜΟΤΙΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ

  1. Αβραμίδης Παναγιώτης, Πειραιά
  2. Αγγελόπουλος Γιώργος, Πάτρας
  3. Ανδρούτσου Μαρία, Αγίου Δημητρίου
  4. Βαλλιανάτος Νίκος, Αργοστολίου
  5. Γιαλιτάκης Νίκος, Ηρακλείου Κρήτης
  6. Ζαχαριάδης Κωνσταντίνος, Αθηνών
  7. Ζιώγας Αθανάσιος, Θεσσαλονίκης
  8. Ιωαννίδης Ελευθέριος, Κοζάνης
  9. Κάκαλη Μαρία, Αγίου Ευστρατίου
  10. Καπεντζώνης Γιώργος, Δωρίδος
  11. Μαυραγάνης Αλέξιος, Χαλανδρίου
  12. Μπίρμπας Δημήτρης, Αιγάλεω
  13. Νυφούδης Νίκος, Πυλαίας-Χορτιάτη
  14. Σωτηράκης Κωνσταντίνος, Κορδελιού-Ευόσμου
  15. Τσιαντής Δημήτρης, Λίμνης Πλαστήρα

ΕΠΟΠΤΙΚΟ

  1. Ζενέτος Νίκος, Δημοτικός Σύμβουλος Ιλίου
  2. Καλογερόπουλος Δημήτρης, Δήμαρχος Αιγιαλείας
  3. Καψάλης Κωνσταντίνος, Δήμαρχος Πωγωνίου
  4. Κεγκέρογλου Βασίλης, Δήμαρχος Μίνωα-Πεδιάδας
  5. Λιόλιος Νίκος, Δημοτικός Σύμβουλος Λοκρών
  6. Λυμπέρης Γιάννης, Δημοτικός Σύμβουλος Αμαλιάδας
  7. Μαλούτας Λάζαρος, Δημοτικός Σύμβουλος Κοζάνης
  8. Στεφανάκης Ιωάννης, Δημοτικός Σύμβουλος Οροπεδίου-Λασιθίου

• «ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ»
ΔΗΜΑΡΧΟΙ
1) Καρούτσος Φανούριος, δήμαρχος Ικαρίας
2) Πελετίδης Κωνσταντίνος, δήμαρχος Πατρέων
3) Σέλεκος Μιχαήλ, δήμαρχος Χαϊδαρίου
4) Σίμος Ευάγγελος, δήμαρχος Πετρούπολης
5) Σταμέλος Ηλίας, δήμαρχος Καισαριανής
6) Τσικριτσής Αστέριος, δήμαρχος Τύρναβου

ΔΗΜΟΤΙΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟ Ι
1) Αναστασίου Μιχαήλ (Πάτρα)
2) Γεωργοπούλου Κανέλλα (Καισαριανή)
3) Γκιτάκος Βασίλειος (Αγία Βαρβάρα)
4) Κατηφές Παναγιώτης (Νίκαια – Αγ. Ι. Ρέντης)
5) Μπούσουλας Στυλιανός (Περιστέρι)
6) Παπανικολάου Τιμολέων (Αγρίνιο)
7) Σοφιανός Νικόλαος (Αθήνα)
8) Τσουμάνη Όλγα (Ολυ) (Ιωάννινα)
9) Χαραλαμπίδης Γρηγόριος (Γαλάτσι)

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
spot_img
spot_img
spot_img

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ