Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΠΑΟ Βάρδας-Ιάλυσος 2-0: Ζωντανός στη μάχη της παραμονής

ΠΑΟ Βάρδας-Ιάλυσος 2-0: Ζωντανός στη μάχη της παραμονής

Παρουσιάζοντας ένα πολύ καλό πρόσωπο ο ΠΑΟ Βάρδας κέρδισε τον  Ιάλυσο Ρόδου με σκορ  2-0, αποτέλεσμα που διατηρεί τους «πράσινους» ζωντανούς στη μάχη της παραμονής τέσσερις αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής. Η επιτυχία των «πράσινων» θεωρείται δίκαιη πέρα για πέρα, κόντρα στους Ροδίτες που παρουσίασαν ένα πολύ μέτριο πρόσωπο χάνοντας δίκαια στο «Γ. Καλάκος».

Γκολ με το καλημέρα…

Η Βάρδα που ήξερε πως μόνο με νίκη θα είχε ελπίδες για παραμονή, ξεκίνησε πολύ δυνατά καταφέρνοντας να προηγηθεί μόλις στο 3’ 1-0 με σουτ του Σπανού, τέρμα που  ανέβασε και ψυχολογικά τους «πράσινους», ενώ  στο 15’   μετά από γύρισμα του Διονυσόπουλου ο Πλαστουργός από καλή θέση πλάσαρε άουτ,  με τη Βάρδα στο 27’ να έχει σουτ με τον Μικελάτο που  μπλόκαρε ο Τσιγάρος.  Ο ΠΑΟΒ που στο πρώτο μέρος ήταν πολύ δυνατός  κατάφερε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου να πετύχει και δεύτερο τέρμα  2-0 όταν ο Πλαστουργός ελίχθηκε ωραία και σέντραρε με τον  Μικελάτο να μη χάνει την ευκαιρία και κεραυνοβολεί τον Τσιγάρο κάνοντας το 2-0.

Στο ίδιο τέμπο και το δεύτερο μέρος…

Σε ότι έχει να κάνει με την επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τη Βάρδα να είναι καλύτερη απειλώντας και για τρίτο τέρμα. Στο  51’ σουτ του Πλαστουργού πέρασε λίγο άουτ,  ενώ ίδια κατάληξη είχε  και σουτ του Θεοφάνη στο 63’. Στο 67’ και  68’ οι Γεωργακόπουλος και Νιφορόπουλος είχαν νέες ευκαιρίες, απέναντι στον Ιάλυσο που απείλησε για πρώτη φορά στο 83’ αλλά το σουτ του Χότζα  έδιωξε ο Αδ. Τσεκούρας ενώ το ίδιο έπραξε και σε σουτ του Καριαγιώργη στο  89’. Με τη συμπλήρωση  90’  ο Θεοφάνης σέντραρε αλλά ο Μπελιάρντι δεν πρόλαβε από κοντά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

ΠΑΟΒ: Αδ. Τσερκούρας, Διονυσόπουλος, Κόκας, Κοτσώνης, Παπασπηλιόπουλος, Νιφορόπουλος, Γεωργακόπουλος, Λιόσης (79′ Κούστα), Πλαστουργός, Σπανός (49′ λ.τ. Θεοφάνης), Μικελάτος (74′ λ.τ. Μπελιάρντι).

Ιάλυσος: Τσιγάρος, Πατσίλης, Τερζίου (64′ Βλαχάβας), Καραγιώργης, Ιντρίζι, Γιώργου, Αθανασίου (73′ Πιπέρης), Χατζησάββας (64′ Χότζα), Δωματάς(73’ Ραϊτάι),  Χατζηνικόλας (46′ Πελάρδης), Εμπουμπά.