Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΠανελλήνιο Πρωτάθλημα Καράτε: Χάλκινο μετάλλιο για τη Μαρίνα Ντοά

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Καράτε: Χάλκινο μετάλλιο για τη Μαρίνα Ντοά

Σημαντική διάκριση για τη Μαρίνα Ντο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Καράτε που διεξήχθη στη Χαλκίδα, καθώς η αθλήτρια από το σύλλογο «Αθλητές Ηλείας» κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο. Ο προπονητής Φώτης Λουκόπουλος ανέφερε: «Στο κλειστό γυμναστήριο της Χαλκίδας, πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Καράτε το Σαββατοκύριακο 30-31 Μαρτίου. Ένα πανελλήνιο πρωτάθλημα με πολύ μεγάλη συμμετοχή σε όλες τις κατηγορίες, που δικαιολογεί τον τίτλο του πιο δυνατού πρωταθλήματος της χώρας μας. Τελικά ο Μάρτης δεν μας έκαψε, εμείς το κάψαμε, με τις καταπληκτικές παρουσίες των δυο κοριτσιών από τον σύλλογο μας που συμμετείχαν. Ο λόγος για την Μαρίνα Ντοά και την Νεφέλη Τσαπόγα. Από τις πρώτες μαθήτριες του συλλόγου, που συνεχίζουν να κρατάνε το μαχητικό λάβαρο ψηλά για την πόλη μας. Η Μαρίνα ένα παιδί με πλούσιο ταμπεραμέντο και κοφτερό μυαλό, έπαιζε στην κατηγορία kumite κορασίδων 8 ετών+30 κιλά και κατάφερε να βγει 3η και να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο, κερδίζοντας τον πρώτο αγώνα 1:0,τον δεύτερο αγώνα 7:4 ,στον τρίτο αγώνα και ημιτελικό δεν κατάφερε να κερδίσει χάνοντας με σκορ 1:4,όμως κατάφερε να διεκδικήσει το εισιτήριο για τον μικρό τελικό. Εκεί κατάφερε και κερδίσει 2:1 και κατέκτησε την 3η θέση. Πρώτη φορά σε τόσο δυνατό πρωτάθλημα και η παρουσία της ήταν εξαιρετική. Η Νεφέλη πήρε μέρος στην κατηγορία kumite κορασίδων 10 ετών -34 κιλά, ξεκίνησε άνετα κερδίζοντας τον πρώτο αγώνα 1:0 και προχώρησε στους προημιτελικούς. Στον δεύτερο αγώνα ήταν άτυχη και τραυμάτισε το γόνατο της στο ξεκίνημα δίχως να μπορεί να πατήσει το πόδι της. Σαν προπονητής την συμβούλεψα να μην ρισκάρει να υποτροπιάσει το χτύπημα .Όμως ο δυναμισμός και η μαχητική ψυχή που έχει αυτό το παιδί υπερτέρησαν και συνέχισε, χάνοντας 3:1. Η αθλήτρια της δεν κατάφερε να προχωρήσει και δεν την τράβηξε σε αγώνα ρεπασάζ για να διεκδικήσει την 3η θέση. Μπορεί να μην πήρε κάποια θέση στο βάθρο αλλά αυτός είναι ο καθρέφτης των μαχητικών αθλημάτων που σε κάνει να συνεχίζεις να προσπαθείς στις πιο δύσκολες καταστάσεις και να μην τα παρατάς ποτέ. Συγχαρητήρια και εις ανώτερα σε αυτά τα παιδιά που δεν το βάζουν ποτέ κάτω. Συγχαρητήρια στους γονείς που είναι αρωγοί σε αυτή την προσπάθεια»