Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΚόροιβος-Πανερυθραϊκός 61-62: Εντός έδρας ήττα

Κόροιβος-Πανερυθραϊκός 61-62: Εντός έδρας ήττα

Στην έκτη θέση τερματίζουν οι «κυανόλευκοι»
Ο Κόροιβος δεν τα κατάφερε καθώς ηττήθηκε από τον Πανερυθραϊκό με σκορ 61-62 στο κλειστό της Ήλιδας στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι για την κανονική περίοδο και εκεί θα τερματίσει στην έκτη θέση ανεξαρτήτως αποτελέσματος την τελευταία αγωνιστική, που παίζει στο Ψυχικό.
Η εξέλιξη του ματς
Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος μπήκε καλύτερα και πήρε αρχικά προβάδισμα με 8-0 στο σκορ, κι έπειτα με 12-5, καθώς και 15-7 , για να ολοκληρωθεί το διάστημα αυτό με 20-8 σκορ, υπέρ της ηλειακής ομάδας και με τους φιλοξενούμενους να είναι σαφώς άστοχοι στο διάστημα αυτό (έχοντας συνολικά 2/16 σουτ). Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Κόροιβο να έχει ξανά τον “πρώτο λόγο” ανεβάζοντας το προβάδισμα και σε 25-10 στο 11′, με τους φιλοξενούμενους στη συνέχεια να μειώνουν σε 25-17 και σε 27-19 (στο 14′). Στη συνέχεια, με τον Κόροιβο να μην είναι τόσο ‘συμπαγής’ και ουσιαστικός, ο Πανερυθραϊκός μείωσε ακόμα περισσότερο σε 29-26 στο 17′ του αγώνα.Για να ολοκληρωθεί τελικά το διάστημα αυτό και ταυτόχρονα το πρώτο ημίχρονο με 34-28 σκορ υπέρ του Κοροίβου (επιμέρους δεκαλέπτου 14-20). Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι δυο ομάδες συνέχισαν να κάνουν κάποια λάθη και να έχουν άστοχες επιθέσεις, με ένα προβάδισμα να διατηρείται για τους γηπεδούχους με 36-32 και 38-34, καθώς και 40-38 στο 25′ του αγώνα. Με τον Κόροιβο πάντως να συνεχίζει να μην είναι καλός κι έτσι να δίνει την ευκαιρία στη φιλοξενούμενη ομάδα να παεράσει στη συνέχεια και μπροστά στο σκορ με 40-43 (στο 16’30”). Για να ολοκληρωθεί τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 48-46 (επιμέρους δεκαλέπτου 14-18), υπέρ του Κοροίβου αλλά και με σαφώς ανοιχτό πλέον το ματς με αυτή τη μορφή.
Το τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, ξεκίνησε με κάποιες άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν και το ματς έτσι να παραμένει “κλειστό”, με το πρώτο καλάθι να μπαίνει μετά από 2’35” στο διάστημα αυτό, για το 50-46. Ακολούθως, μετά το 52-48, έγινε το 54-54 στο 35’30” του αγώνα, με όλα να παραμένουν ανοιχτά. Οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο με 58-59 σκορ. Στο 1’30” και με σκορ 58-61 ο Κόροιβος είχε 0/2 βολές (του Δερμιτζάκη) ενώ στα 53” ισοφάρισε σε 61-61 με τρίποντο ο Αλεξάντερ. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Αθηναίου αλλά επιθετικό ριμπάουντ του Σαμοντούροφ που είχε στα 30” 1/2 βολές και σκορ πλέον 61-62. Στη συνέχεια, αστόχησε για τον Κόροιβο ο Αλεξάντερ στα 7” κι ακολούθησαν δυο βολές για τους φιλοξενούμενους που ήταν άστοχες αλλά δεν άλλαξε κάτι κι έμεινε το 61-62 ως τελικό σκορ. (επιμέρους δεκαλέπτου 13-16).
Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Κουξχάουζεν, Ναυπλιώτης 9, Νοέας 2, Γεωργαλάς 4, Καρράς 10, Αλεξάντερ 9 (1), Δερμιτζάκης 8, Καλαϊτζάκης 5 (1), Ράλλης, Πόζογλου 12 (2), Καραγεωργίου 1, Τσίπας 1
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Τσρνιτς, Νικολαΐδης 7 (1), Καλλιανιώτης, Κουφόπουλος 5, Ιωαννίδης, Τσουργιάννης, Μπρούερ 7 (1), Μπαζίνας, Σαμοντούροβ 7, Κουρουπάκης 13, Αθηναίου 23 (4)