ΑρχικήΑθλητικάΚόροιβος –Παπάγου 95-73: Παράσταση για ένα ρόλο

Κόροιβος –Παπάγου 95-73: Παράσταση για ένα ρόλο

Elite League
Επιβλητική νίκη με σπουδαία εμφάνιση για τους «κυανόλευκους»
Παράσταση για ένα ρόλο στο κλειστό της Ήλιδας με τον Κόροιβο να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς επικράτησε του Παπάγου με το ευρύ 95-73. Με την ηλειακή ομάδα, μετά και τη νίκη αυτή, εξακολουθεί να παραμένει πολύ έντονα μέσα στη διεκδίκηση θέσης στα Πλέι οφ, ενώ βέβαια όλα θα κριθούν στα καθοριστικά επόμενα ματς που απομένουν.
Η εξέλιξη του ματς
Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος αρχικά πήρε ένα μικρό προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους στη συνέχεια να περνούν μπροστά με 9-13, κι έπειτα τον Κόροιβο με ένα σερί 9-0 να ξαναπαίρνει προβάδισμα με 18-13 που βρίσκοντας καλές επιθετικές λύσεις το διατήρησε και στη συνέχεια για να ολοκληρωθεί το διάστημα αυτό με 29-23 σκορ.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Κόροιβο να αυξάνει το προβάδισμα σε 33-23 κι έπειτα σε 38-28 και 40-30. ενώ συνεχίζοντας να βρίσκει επιθετικές λύσεις αρκετά εύκολα, ανέβασε έπειτα και σε +13 τη διαφορά για να ολοκληρωθεί τελικά το διάστημα αυτό και ταυτόχρονα το πρώτο ημίχρονο με 53-41 σκορ (επιμέρους δεκαλέπτου 24-18).Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Α.Σ. Παπάγου μπήκε καλύτερα και με ένα σερί 0-9 μείωσε σε 53-49, με τον Κόροιβο έπειτα να αντιδρά και με δυο τρίποντα να ανεβάζει το προβάδισμα σε 59-49. 64-53 στο 26′.
Οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο με σκορ 66-58, με τον Κόροιβο πάντως να καταφέρνει στη συνέχεια να αυξήσει το προβάδισμα του σε 74-58, για να ολοκληρωθεί τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 74-59
Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Κόροιβο να διατηρεί καλό προβάδισμα (78-62 στο 32′) και βάζοντας γερές βάσεις για να φτάσει στην πολύτιμη νίκη. Οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο με σκορ 92-68 και με το ματς να έχει ήδη κριθεί, ολοκληρώθηκε με 95-73 τελικό σκορ (επιμέρους δεκαλέπτου 21-14).
Κόροιβος (Λιόγας): Κουξχάουζεν 18 (4), Ναυπλιώτης 6 (2), Νοέας 4, Γεωργαλάς 12, Καρράς 4, Δερμιτζάκης 15 (1), Καλαϊτζάκης 20 (4), Πόζογλου 10, Καραγεωργίου 3, Αλεξανδρόπουλος 3 (1), Τσίπας, Κινινής.
Παπάγου (Καρακώστας): Γκρίφιν 19 (3), Καρακώστας 15 (2), Κυριλής 2, Σταματίου 2, Κόης 12 (4), Κασαπίδης, Ματσάγγος 2, Γουίλιαμς, Τζουγκαράκης 2, Σανδραμάνης 12 (2), Γάργαλης 2.