ΑρχικήΑθλητικάΗρακλής – Κόροιβος 79-57: Ήττα στο Ιβανώφειο

Ηρακλής – Κόροιβος 79-57: Ήττα στο Ιβανώφειο

Elite League
Δεν τα κατάφεραν οι «κυανόλευκοι» στη Θεσσαλονίκη
Την ήττα γνώρισε ο Κόροιβος από τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη με σκορ 79-57, παρουσιάζοντας ένα μέτριο πρόσωπο. Η ήττα πάντως θεωρείται εντός προγράμματος, με τα επόμενα παιχνίδια να θεωρούνται καθοριστικά σχετικά με την επίτευξη του στόχου που έχει θέσει η ομάδα της Ηλείας.

Η εξέλιξη του ματς
Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής πήρε εξαρχής προβάδισμα ανεβάζοντας το στη συνέχεια και σε 22-7, όπου εκεί μείωσε με ένα 0-6 ο Κόροιβος, για να ολοκληρωθεί το διάστημα αυτό με 24-13 σκορ.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τη Θεσσαλονικιώτικη ομάδα να διατηρεί προβάδισμα (28-15 στο 14′) και τον Κόροιβο στη συνέχεια να αντιδρά καλά, κι έχοντας ένα σερί 0-8 να μειώνει σε 28-23. Αλλά και να μένει στη συνέχεια κοντά στο σκορ με 30-26, 32-28, καθώς και στους τρείς πόντους με 34-31, όπου τελικά με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το διάστημα αυτό και ταυτόχρονα το πρώτο ημίχρονο (επιμέρους δεκαλέπτου 10-18).
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κόροιβος έκανε ένα σερί 0-6 και πέρασε αυτός μπροστά με 34-37 στο σκορ, με τον Ηρακλή να αντιδρά και να ξαναπαίρνει το προβάδισμα με 42-37. Οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο με σκορ 48-43, με τον Ηρακλή πάντως να καταφέρνει στη συνέχεια να αυξήσει το προβάδισμα του για να ολοκληρωθεί τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 56-44.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, αρχικά ο Ηρακλής διατήρησε το προβάδισμα ανεβάζοντας το και σε +13 ενώ στη συνέχεια με τον Κόροιβο να μην μπορεί να αντιδράσει οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά σε 68-49 σκορ. Στο 37′ και με τη διαφορά να φτάνει στο +24 (75-51 σκορ), τραυματίστηκε και ο Αλεξάντερ αποχωρώντας υποβασταζόμενος και με μεγάλους πόνους, από τον αγωνιστικό χώρο. Το ματς ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 79-57.
Ηρακλής (Δ. Αγγέλου): Παπαρέγκας 12 (2), Σοκ 12 (2), Πουλιανίτης, Πράπας 3 (1), Μαλέσεβιτς 17 (1), Σπρίντζιος 6 (2), Κάρι 3, Κώττας 3, Σαρικόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος 21 (2)
Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Κουξχάουζεν, Ναυπλιώτης 13 (3), Νοέας 9 (1), Γεωργαλάς 3, Καρράς 9, Αλεξάντερ 4, Δερμιτζάκης 3, Κινινής, Καλαϊτζάκης 4, Πόζογλου 6, Καραγεωργίου 2, Τσίπας 4