Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΚόροιβος: Δεν τα κατάφερε στο Μεσολόγγι

Κόροιβος: Δεν τα κατάφερε στο Μεσολόγγι

Ηττήθηκε δύσκολα από τον Χ. Τρικούπη με σκορ 76-74
Δεν τα κατάφερε ο Κόροιβος αγωνιζόμενος εκτός έδρας στο κλειστό Μεσολογγίου με τον Χαρίλαο Τρικούπη, όπου ηττήθηκε με 76-74 σκορ. Με την ηλειακή ομάδα να ηττάται ξανά στο φινάλε για τρίτο διαδοχικό εκτός έδρας παιχνίδι της
Στο πρώτο δεκάλεπτο, το ματς ήταν πολύ “κλειστό” και νευρικό, καθώς και με εκατέρωθεν αστοχία, με πλήρες χαρακτηριστικό ότι οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν με μόλις 11-11 σκορ το διάστημα αυτό (με διακυμάνσεις: 5-2, 9-6, 9-11, 11-11).
Πριν την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου υπήρξε μια διακοπή προκειμένου να αποκατασταθεί μια βλάβη που υπήρξε στην τάση ρεύματος στο κλειστό, που είχε συνέπεια και μειωμένο φωτισμό για όσο διαρκούσε.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος μπήκε πιο δυνατά κι έκανε αρχικά ένα σερί 0-8 ανεβάζοντας σε 11-19 το σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι γρήγορα μείωσαν σε 16-19, με την ηλειακή ομάδα στη συνέχεια να διατηρεί προβάδισμα με 16-23, 24-31, 29-36. Φτάνοντας τελικά το διάστημα αυτό και ταυτόχρονα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 31-38 σκορ (επιμέρους δεκαλέπτου 20-27).
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η ηλειακή ομάδα διατήρησε το προβάδισμα με 38-46 στο 23′ ενώ στη συνέχεια έφτασε και στο +10 με 40-50, κι ακολούθως παρέμεινε μπροστά με 45-52 καθώς και στο +11 με 47-58, για να ολοκληρωθεί τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 51-62.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου πλέον εκεί θα κρίνονταν όλα, ο Κόροιβος αρχικά διατήρησε και πάλι το προβάδισμα, αλλά οι γηπεδούχοι παίζοντας τα όλα για όλα και με την ηλειακή ομάδα να εμφανίζει προβλήματα.
Στα 2’36” πριν τη λήξη οι γηπεδούχοι έφτασαν σε ισοφάριση με 70-70, με νέα ισοπαλία 72-72 στα 1’45” πριν το τέλος! Ενώ στη συνέχεια ο Χ. Τρικούπης πέρασε μπροστά 74-72 με δυο εύστοχες βολές στα 1’16” πριν το τέλος, ακολούθησαν δυο άστοχες επιθέσεις του Κοροίβου και στα 27” 0/2 βολές των γηπεδούχων, ενώ στα 11” υπήρξε άστοχο τρίποντο του Δερμιτζάκη για τον Κόροιβο κι έπειτα 2/2 βολές των γηπεδούχων για το 76-72, με τον Κόροιβο να βρίσκει τελικά σκοράρισμα μόλις στο 1” πριν το τέλος για το τελικό 76-74 σκορ.