ΑρχικήΑθλητικάΚόροιβος – Έσπερος   102-77: Εύκολη επικράτηση

Κόροιβος – Έσπερος   102-77: Εύκολη επικράτηση

Elite League

Σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή  η ομάδα της Ηλείας

Επιστροφή στις επιτυχίες για τον Κόροιβο καθώς επικράτησε του Έσπερου Λαμίας  με σκορ 102-77, αποτέλεσμα που έφερε τους «κυανόλευκους» σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή. Η ομάδα της Ηλείας ήταν καλύτερη και επικράτησε δίκαια, απέναντι στο σύλλογο της Φθιώτιδας που όσο και αν προσπάθησε δεν τα κατάφερε.

Δυνατό ξεκίνημα

‘Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος πήρε μια διαφορά στα τελευταία λεπτά του διαστήματος κι έκλεισε το διάστημα αυτό με σκορ 25-18 ,  ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος διατήρησε το προβάδισμα, ανεβάζοντας το και σε +18 στο 41-23 (με τρίποντο του Αλεξάντερ που είχε έως τότε 5/5 τρ., εκ των οποίων τα τρία τα πέτυχε σερί από το 32-23 και μετά, κι ενώ μεσολάβησαν κι άστοχες επιθέσεις του Έσπερου).

Με την ηλειακή ομάδα να συνεχίζει να είναι πολύ καλή σε επίθεση και άμυνα, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με διαφορά +23 και σκορ 53-30 καθώς και ήδη στέρεες βάσεις για μια μεγάλη και πολύ σημαντική νίκη. Ο Αλεξάντερ έκλεισε το πρώτο μέρος με 6/7 τρίπ. (το τελευταίο ήταν ένα πιεζόμενο σουτ λίγο πιο πίσω από το κέντρο στο τελευταίο δευτερόλεπτο του διαστήματος) κι ο Κόροιβος συνολικά είχε αντίσστοιχα στο ίδιο διάστημα 10/16 τριπ. και 11/22 δίπ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Έσπερος θέλοντας να αντιδράσει μπήκε πιο δυνατά και με ένα σερί 1-10 στο πρώτο δίλεπτο του διαστήματος, μείωσε αρχικά σε 54-40 το σκορ. Ο Κόροιβος στη συνέχεια βρήκε εκ νέου επιθετικές λύσεις και ανέβασε το σκορ σε 61-42 και σε 64-46 διατηρώντας έτσι μεγάλο προβάδισμα.

Οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου με τον Κόροιβο να βρίσκεται στο +19 και το σκορ στο 71-52. Το διάστημα αυτό τελικά ολοκληρώθηκε με 77-56 σκορ. Με την ομάδα του Κοροίβου να έχει έως τότε συνολικά κι ο Κόροιβος συνολικά είχε αντίστοιχα στο ίδιο διάστημα 15/28 τριπ. και 14/28 δίπ. (και 4/6 βολές).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος συνέχισε να είναι δυνατός και σοβαρός, κι ανέβασε τη διαφορά και στο +30 με 90-60 σκορ στο 34′ του αγώνα! Μόνο το τελικό σκορ ήταν πλέον αυτό που απέμενε και το οποίο διαμορφώθηκε σε 102-77 στη μεγάλη νίκη της ηλειακής ομάδας!

Πρώτος σκόρερ του Κοροίβου και κορυφαίος ο Αλεξάντερ με 24 π. (7/9 τρίπ., 7 ασ., 6 ρ.), ενώ είχε 16 π. ο Δερμιτζάκης (4/10 τρ.) και 13 π. ο Καξχάουζεν (3/3 τριπ.).

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 53-30 (ημίχρ.), 77-56, 102-77

Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Καξχάουζεν 13 (3), Ναυπλιώτης 4, Νοέας 3, Καρράς 12, Αλεξάντερ 24 (7), Δερμιτζάκης 16 (4), Κινινής 2, Καλαϊτζάκης 11 (3), Αλεξανδρόπουλος 2, Πόζογλου 7, Καραγεωργίου 4, Τσίπας 4 (1)

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Φύτρος 9 (1), Λιάπης 10 (2), Πυδαράκης, Καράμπουλας 3 (1), Τζόρτζεβιτς 15 (1), Λεγκίκας 4, Μπρούερ 19 (1), Παπαντωνίου 7, Ξύδης 6, Ιωάννου 4