ΑρχικήΑθλητικάΚόροιβος – Ηρακλής  82-71: Τεράστια νίκη κόντρα στο γηραιό!!

Κόροιβος – Ηρακλής  82-71: Τεράστια νίκη κόντρα στο γηραιό!!

Elite League

Καλπάζει  η ομάδα της Ηλείας που βρίσκεται στο ρετιρέ…

Σπουδαία νίκη για τον Κόροιβο κόντρα στον Ηρακλή με σκορ  82-71 στο κλειστό της Ήλιδας με τους «κυανόλευκους» να βρίσκονται στο ρετιρέ, έχοντας κάθε δικαίωμα να αισιοδοξούν αν συνεχίσουν στους ίδιους ρυθμούς. Στο ματς του Σαββάτου,  η ομάδα της Ηλείας ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο, όπου: στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε κατά διαστήματα με 13-4 και 15-6 (στο 6′) και 21-8, για να λήξει το διάστημα αυτό με 23-14 σκορ (και τον Κόροιβο να έχει στο διάστημα αυτό 5/6 τριπ.), ενώ διατήρησε διαφορά και στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου μετά από μείωση του σκορ που πέτυχε ο Ηρακλής σε 25-20, ο Κόροιβος “έτρεξε” σερί 10-0 και ανέβασε το σκορ σε 35-20 (στο 16′) και έπειτα σε 38-23, για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με 38-25 σκορ Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και του τρίτου δεκαλέπτου ο Κόροιβος ξεκίνησε πάλι δυνατά σε επίθεση κι άμυνα και με ένα σερί 8-0 προηγήθηκε με 46-25 μετά τα δυόμιση πρώτα λεπτά, ανεβάζοντας στο +21 τη διαφορά στο σκορ!

Εξαιρετικός σε όλο το ματς

Με την επανέναρξη, ο Κόροιβος ευτυχώς έδειξε να μη χάνει το ρυθμό του και στο 25’30” το σκορ ήταν 51-31 υπέρ του, ενώ στη συνέχεια ανέβασε και σε 56-33 το σκορ! Για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με 63-43 και τον Κόροιβο να συνεχίζει να είναι εξαιρετικός! Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κόροιβος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα ανέβασε και σε 72-45 το σκορ! Με το νικητή να έχει πλέον κριθεί, αλλά και με τον Ηρακλή να κάνει προσπάθειες για να μειώσει τουλάχιστον αυτή την τόσο μεγάλη διαφορά, οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο με σκορ 79-63, ενώ το τελικό σκορ ήταν 82-71 σε μια έτσι κι αλλιώς πάρα πολύ μεγάλη νίκη του Κοροίβου.

Στα αξιοσημείωτα ότι το παιχνίδι ξεκίνησε με 15 λεπτά καθυστέρηση λόγω του ότι έσταζε η οροφή του Κλειστού από την βροχόπτωση, ενώ για τον ίδιο λόγο διεκόπη τρεις  φορές στο  δεύτερο ημίχρονο!

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 38-25, 63-43, 82-71.

Κόροιβος (Λιόγας): Κουξχάουσεν 29 (6), Ναυπλιώτης 6 (2), Νοέας 4, Καρράς 10, Δερμιτζάκης 6 (2), Κινινής, Καλαϊτζάκης 8 (2), Ράλλης, Πόζογλου 4, Καραγεωργίου 4, Αλεξάντερ 8 (1), Τσίπας 3 (1).

Ηρακλής (Γιαπλές): Τόμπσον 11 (3), Σοκ 15 (4), Αλτίνης, Πουλιανίτης, Πράπας, Ταχυρίδης 3, Μερμίγκης 2, Ζορμπάς 12, Μαλέσεβιτς 14, Σαρικόπουλος 6, Μαστρογιαννόπουλος 8 (2).