ΑρχικήΑθλητικάΜύκονος - Κόροιβος 91-74: Δεν τα κατάφερε στη Μύκονο

Μύκονος – Κόροιβος 91-74: Δεν τα κατάφερε στη Μύκονο

Elite League

Οι  «κυανόλευκοι»  ηττήθηκαν από μια δυνατή ομάδα

Δεν κατάφερε ο Κόροιβος καθώς ηττήθηκε στη Μύκονο από την τοπική ομάδα με σκορ  91-74, μια  ήττα εντός προγράμματος σε  γενικές γραμμές καθώς η  νησιώτικη ομάδα θεωρείται από τα φαβορί για την άνοδο. Οι «κυανόλευκοι» όσο και αν προσπάθησαν δεν έφτασαν στο στόχο,  γνωρίζοντας έτσι την τρίτη ήττα για φέτος.

Η ηλειακή ομάδα (που δεν είχε διαθέσιμο τον Ράνσομ – τραυματίας) στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε και προηγούμενη με 13-15 στο σκορ. Δεν ήταν όμως ανάλογη η συνέχεια στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου εξαρχής οι γηπεδούχοι βρήκαν πολλές επιθετικές λύσεις και με ταυτόχρονες κακές επιλογές κι αδράνειες του Κοροίβου σε άμυνα και επίθεση, έκαναν ένα σημαντικό σερί παίρνοντας προβάδισμα και φτάνοντας σε +14 με 37-23 στο 17′ του αγώνα. Με ανάλογη διαφορά και συγκεκριμένα 43-29, ολοκληρώθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο και μαζί το πρώτο ημίχρονο.

Η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων παρέμεινε και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, αυξανόμενη κιόλας, αφού είχαν φέρει το ματς “στα μέτρα τους”. Η διαφορά έφτασε και στο +26 (68-42), για να ολοκληρωθεί τελικά το δεκάλεπτο με 68-47 σκορ. Δεν άλλαξε κάτι στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά μάλιστα να φτάνει στα μέσα του διαστήματος και σε +31 (82-51), πριν τη μετέπειτα μείωση και την ολοκλήρωση με 91-74 σκορ. Ο Κόροιβος είχε 24/40 δίποντα και 4/18 τρίποντα και 14/22 βολές

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 43-29 (ημίχρονο.), 68-47, 91-74

Μύκονος (Τζήμας): Χουχούμης 16 (2), Σταμάτης 18 (4), Γαβρίλης, Καψαλός 10 (2), Καμάρας 9 (1), Σπυρόπουλος 4, Πρίφτης 1, Κονταράτος 2, Βοϊτσιεχόβσκι 7, Πατσέκο-Ορτίθ 9 (2), Παύλος 9 (1), Ευστρατίου 6

Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Καξχάουζεν, Ναυπλιώτης 14 (2), Νοέας 4, Καρράς 4, Δερμιτζάκης 11 (1), Κινινής 3, Καλαϊτζάκης 9 (1), Αλεξανδρόπουλος 2, Ράλλης, Πόζογλου 12, Καραγεωργίου 15

Δόξα Λευκάδας – Παπάγου                           83-72

Ψυχικό – Ερμής Σχηματαρίου                        86-92 παράταση  (79-79 καν. αγ.)

Η Βαθμολογία (σεαγώνες)

ΑΟ Μυκόνου                          14                                 (6-2)

Κόροιβος Αμαλιάδας                13                               (5-3)

Μίλωνας                                 13                                (5-3)

Δόξα Λευκάδας                      13                                  (5-3)

Πανιώνιος                               13                                 (5-3)

Ερμής Σχηματαρίου                13                                (5-3)

Ηρακλής                                  13                               (5-3)

Ν.Ε. Μεγαρίδος                      13                                 (5-3)

ΑΣ Παπάγου                           12                                 (4-4)

Έσπερος Λαμίας                     12                                  (4-4)

Ελευθερούπολη                      12                                 (4-4)

Αμύντας                                  11                                (3-5)

Πανερυθραϊκός                       11                                (3-5)

Χαρίλαος Τρικούπης              11                                (3-5)

Αίας Ευόσμου                          9                                  (1-7)

Ψυχικό                                     9                                  (1-7)