Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΜουντομπάσκετ, Ελλάδα-ΗΠΑ 81-109: Διαφορά κλάσης

Μουντομπάσκετ, Ελλάδα-ΗΠΑ 81-109: Διαφορά κλάσης

Κόντρα στο μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης (15:40, ΕΡΤ1) η Εθνική μπάσκετ άντεξε μόνο για ένα δεκάλεπτο (19-23 το σκορ στην Α’ περίοδο)και στη συνέχεια παραδόθηκε στην ανωτερότητα των Αμερικανών  – «Τελικός» πρόκρισης με Νέα Ζηλανδία την Τετάρτη

Οι ΗΠΑ επικράτησαν όπως αναμενόταν της Ελλάδας με 81-109 και διατήρησαν εύκολα το αήττητο τους στο Μουντομπάσκετ. Ετσι κι αλλιώς η «γαλανόλευκη» ήξερε πως έμοιαζε απίθανο να διεκδικήσει τη νίκη και απλά ήθελε να φανεί ανταγωνιστική κάτι το οποίο κατάφερε σε ορισμένα μόνο σημεία της αναμέτρησης. Πλέον ο Δημήτρης Ιτούδης και οι παίκτες του ετοιμάζονται για τον «τελικό» με τη Νέα Ζηλανδία (30/08 – 15:40).

Η Εθνική ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και με τους Γουόκαπ, Λούντζη, Παπαγιάννη να σκοράρουν από κοντινή απόσταση προηγήθηκαν με 6-2 (3’). Το επόμενο τετράλεπτο εξελίχθηκε σε μονομαχία μεταξύ Παπαγιάννη και Μπράνσον με τον Ελληνα σέντερ να κάνει ότι θέλει την αντίπαλη άμυνα και φτάνοντας τους 11 προσωπικούς πόντους έκανε το σκορ 17-18 (7’).

Οι Αμερικανοί βρήκαν κάποια ελεύθερα σουτ, βελτίωσαν και την άμυνά τους κάπως κι αυτά είχαν αποτέλεσμα να προσπεράσουν στη λήξη της περιόδου με 19-23.

Ιτούδης και Κερ άνοιξαν το rotation, προχώρησαν σε αλλαγές και ήταν λογικό να επηρεαστεί το παιχνίδι. Η ελληνική ομάδα δυσκολεύτηκε να σκοράρει κάτι που θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε και για τις ΗΠΑ αν δεν ευστοχούσαν μετά από επιθετικά ριμπάουντ ή «γαλανόλευκα» λάθη (22-27 (12’).