Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ BETEΡΑΝΩΝ ΠΙΓΚ ΠΟΓΚ: Καλό πρόσωπο από τους Ηλείους

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ BETEΡΑΝΩΝ ΠΙΓΚ ΠΟΓΚ: Καλό πρόσωπο από τους Ηλείους

Ολοκληρώθηκε τη Κυριακή στο ΣΕΦ το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα βετεράνων με τους αθλητές της περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας να έχουν κάποιες σημαντικές επιτυχίες.  Στα ομαδικά οι Βετεράνοι Γαλήνης Πάτρας κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Κύπελλο Ελλάδας και οι Φοίνικες 1991 Πάτρας το χάλκινο στο Πρωτάθλημα.  Στα ατομικά οι Φίλιππος Φιλιππακόπουλος ( Φοίνικες ) & Κώστας Ζήκος ( Γαλήνη )  κατέκτησαν αργυρά μετάλλια στις κατηγορίες τους  και ο Κυριακόπουλος ( Γαλήνη ) το χάλκινο.  Από τις Ηλειακές ομάδες είχαμε τη πρόκριση του Γιάννη Δημητρακόπουλου με δύο νίκες στον όμιλο ως 2ος στην οκτάδα, όπου στα προημιτελικά αντιμετώπισε τον 1ο της κατηγορίας και μετέπειτα νικητή των αγώνων, με αποτέλεσμα να ηττηθεί φυσιολογικά.  Ο Χρήστος Καπατσώρης έφτασε ως τον τελικό παρηγοριάς στη κατηγορία του ( θέσεις 16-32 ) και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο.   Ο Χρήστος Ουλής έκανε πολύ καλή εμφάνιση και στο δεύτερο αγώνα του στον όμιλο ήταν 2-2 στα σετ και 7-1 μπροστά στο τελευταίο, με αντίπαλο στις πολύ υψηλές θέσεις του ranking list, όμως στο τέλος ηττήθηκε με 12-10. Στα παιχνίδια της παρηγοριάς σταμάτησε στους 16.  Τέλος ο Ντίνος Μπαρούνης στη κατηγορία 70 – 85 πήρε τη 2η θέση στο τελικό της παρηγοριάς.

Γενικά η εμφάνιση των Ηλείων αθλητών κρίνεται πολύ καλή, με επιτυχή αποτελέσματα, ενώ με λίγη προσοχή θα είχαν πολύ καλύτερη πορεία. Επίσης πολλές επιτυχίες είχαν και οι ομάδες της Πάτρας, αποδεικνύοντας ότι στο τοπικό Πρωτάθλημα Δυτικής Ελλάδας υπάρχουν πολύ δυνατές ομάδες και αθλητές.