Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΚόροιβος – Αγρίνιο 71-63: Συνεχίζονται οι υψηλές πτήσεις

Κόροιβος – Αγρίνιο 71-63: Συνεχίζονται οι υψηλές πτήσεις

Νέα επιτυχία από την ομάδα της Ηλείας

Ο Κόροιβος προχθές  αγωνίστηκε με τον ΑΟ Αγρινίου στην Αμαλιάδα για την 15η αγωνιστική της Elite League και επικράτησε με 71-63 σκορ. Με την αγωνιστική αυτή ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος και η ηλειακή ομάδα πέτυχε άλλη μια σημαντική νίκη που τη διατηρεί στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και εντός οκτάδας.

Το ματς ήταν αμφίρροπο στο πρώτο δεκάλεπτο με το διάστημα αυτό να ολοκληρώνεται με ισόπαλο 20-20 σκορ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κόροιβος ήταν καλύτερος και κυρίως στο δεύτερο μισό του διαστήματος, έτσι ώστε να το κλείσει με 38-30 σκορ. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και στο τρίτο δεκάλεπτο πλέον, ο Κόροιβος εμφανίστηκε ακόμα καλύτερος κι άρχισε να μεγαλώνει τη διαφορά, φτάνοντας στα τέλη του διαστήματος και στο +15 με 56-41, για να μειώσουν με τρίποντο σχεδόν στην εκπνοή οι φιλοξενούμενοι και να λήξει το δεκάλεπτο με 56-44 σκορ. Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Κόροιβος ανέβασε το σκορ σε +17 με 61-44 (με πέντε πόντους του Καμάρα από τρίποντο και δίποντο). Ο Κόροιβος μπήκε στο τελευταίο τετράλεπτο με σκορ 66-51, η ομάδα του Αγρινίου μείωσε στη συνέχεια σε 68-61, για να έρθει το 71-61 (τρίποντο Ιατρίδη) και το ουσιαστικό τέλος του ματς, με το 71-63 να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 38-30 (ημίχρονο), 56-44, 71-63

Κόροιβος: Νοέας 7 (1), Καμάρας 19 (1), Ερμείδης 5, Σιδηροηλίας 4, Κατσαβόπουλος, Ιατρίδης 11 (3), Μαστόρος 8 (1), Κοντόπουλος, Ρουμελιώτης 5 (1), Βύρλας 12

Αγρίνιο: Νικολαΐδης 7 (1), Καβαλιαράκης 3, Ντουζίδης, Π. Μπαζίνας 14 (2), Καφέζας 2, Τσούκας 16 (4), Τσουργιάννης 5, Κυριλής 3 (1), Λότον 3, Θ. Μπαζίνας 8 (2), Μπαρδάκας 2