Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΚόροιβος – Αμύντας 81- 75: Μεγάλη νίκη για τον Κόροιβο

Κόροιβος – Αμύντας 81- 75: Μεγάλη νίκη για τον Κόροιβο

Υψηλές πτήσεις από τους «κυανόλευκους»

Ο Κόροιβος πέτυχε άλλη μια σημαντική νίκη, αφού επικράτησε επί του Αμύντα με 81-75 στο κλειστό Ήλιδας, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έτσι η ηλειακή ομάδα έφτασε τις 7 νίκες σε 12 αγώνες στην Εlite League.

Οι κυανόλευκοι πήραν διψήφια διαφορά από το α΄ δεκάλεπτο (29-19), (αρχικά 10-2 και 14-4, ωστόσο εκεί οι φιλοξενούμενοι με τρία διαδοχικά τρίποντα μείωσαν σε 18-15 αλλά ο Κόροιβος με νέα άνοδο απόδοσης ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 και με εξαιρετικά ποσοστά σε δίποντα (9/12) και τρίποντα (3/5 στο διάστημα αυτό). Κι έφτασαν και στο +20 στο 17′ (43-23) για το +17 του ημιχρόνου, ενώ δεν άλλαξε ουσιαστικά κάτι ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο που έκλεισε με 67-50 σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αμύντας “μάζεψε” την διαφορά μέχρι τους 4 πόντους (76-72), 1.09΄ πριν το τέλος, για το τελικό 81-75 σκορ. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Mitrovic με 18 πόντους (7/9 σουτ, είχε και 7/7 αρχικά) και 4 ασίστ, με πολύ καλό και τον Ιατρίδη με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ και επίσης πολύ καλός ο νεαποκτηθείς Βύρλας με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 48-31 (ημίχρ.), 67-50, 81-75

Κόροιβος: Λιούις 7(1), Νοέας 9, Καμάρας 11(1), Ερμείδης 2, Σιδηροηλίας, Ιατρίδης 14(2), Μαστόρος 8(2), Ρουμελιώτης, Μίτροβιτς 18(3), Βύρλας 12
ΑμύνταςΔήμου, Τοπάλι 13 (4), Σιούντρης 5, Γκρέκας 8(1), Βαρδιάνος 8(2), Λιακόπουλος 5(1), Κουκουνιάς, Γιούση 8, Γκάτζο 3(1), Δόξας 12, Καλογερίας 13