Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΠανιώνιος-Αίας 4-1: «Ανησύχησε» τους γηπεδούχους για μια ώρα

Πανιώνιος-Αίας 4-1: «Ανησύχησε» τους γηπεδούχους για μια ώρα

Δεν τα κατάφερε ο Αίας να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από τη Νέα Σμύρνη. Η ομάδα της Γαστούνης, ανησύχησε τον Πανιώνιο για μια ώρα αγώνα, σκόραρε εις βάρος του για πρώτη φορά φέτος στη διοργάνωση, ωστόσο το τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησης ανήκει στον Πανιώνιο, ο οποίος επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του και έφτασε στη νίκη με το ευρύ 4-1.

Ο Πανιώνιος, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από το ξεκίνημα. Ωστόσο, ο Αίας οργανωμένος πίσω από τη μπάλα, προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλό του. Και το έκανε στο 27ο λεπτό, όταν σκόραρε για πρώτη φορά φέτος σε βάρος των Κυανέρυθρων, με «δράστη» τον Ζοάο Κλαούντιο, ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ισοφαρίζοντας το γκολ με το οποίο είχε πάρει προβάδισμα ο Πανιώνιος από το 13ο λεπτό με τον Γεωργούση.

Ο Αίας έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό και στην επανάληψη, ωστόσο στο 65΄, ο Διονέλης με φοβερή ατομική προσπάθεια από αριστερά, απέφυγε τους αντιπάλους και με πλασέ έδωσε το προβάδισμα στον Πανιώνιο. Το έργο των παικτών του Αίαντα δυσκόλευε, η κόπωση έκανε την εμφάνισή της και η υπεροχή του Πανιωνίου σε λύσεις από τον πάγκο, χάρισαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να σημειώσουν ακόμα δυο γκολ, κερδίζοντας το παιχνίδι με 4-1. Ένα σκορ το οποίο αδικεί την εμφάνιση και την προσπάθεια του Αίαντα, αλλά συνάμα και πρέπει να προβληματίσει, καθώς η ομάδα της Γαστούνης σε τέσσερα ματς έχει δεχθεί εννέα τέρματα.

Οι καλύτερες στιγμές του ματς

• 13΄: Με κοντινό πλασέ ο Γεωργούσης, έδωσε το προβάδισμα στον Πανιώνιο.
  • 25΄: Ο Ρεντζής έπαιξε πανέμορφα το ένα-δυο με τον Γροντή, έκανε και το σουτ, όμως οι αμυνόμενοι έδιωξαν την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή της εστίας τους.
  • 27΄: Ο Αίας στην πρώτη ουσιαστικά επίσκεψή του στην περιοχή του Πανιωνίου, έφερε το ματα στα ίσα με κοντινό σουτ του Ζοάο Κλαούντιο.
  • 28΄: Ο Γεωργούσης με πολύ ωραία ενέργεια έκανε το πλασέ μέσα και αριστερά της περιοχής, αλλά πέρασε λίγο άουτ.
  • 65λ: Ο Διονέλλης με μία φοβερή ατομική ενέργεια από τα αριστερά, πέρασε τους αντιπάλους του και με φοβερό πλασέ έκανε το 2-1.
  • 80΄: Ο Γροντής εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ περίπου δέκα μέτρα έξω από την περιοχή, ο Κουτρουμπής πολύ δύσκολα βρήκε την μπάλα, την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Πίσπα από κοντά να παίρνει το “ριμπάουντ” και να κάνει το 3-1.
  • 82΄: Μετά από νέα ωραία ενέργεια του Διονέλλη, η μπάλα έφτασε στον μέσο του Πανιωνίου, ο οποίος με δυνατό σουτ έγραψε το 4-1.

Πανιώνιος: Παχατούρας, Καρδάμης (64′ Μούντριχας), Διονέλλης, Ζούλιας, Γκότοβος, Καλύβας, Στούπης, Γροντής, Ρεντζής (53′ Τσίπρας), Πίσπας, Γεωργούσης (67′ Μπρέγκου)

Αίας: Κουτρουμπής, Βράπι, Βατσής, Ρίλντι (86′ Παπαχριστόπουλος), Κάρδαρης (59′ Καράγιωργας), Τσακοπιάκος (86′ Χριστοφοράτος), Τριανταφυλλόπουλος, Φερεκίδης (76′ Κουλούρης), Σταθάτος, Ζοάο Κλαούντιο, Πυρρής.