Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΔιαβολίτσι-Πανηλειακός 1-1: Ισοφαρίστηκε πάλι στις καθυστερήσεις

Διαβολίτσι-Πανηλειακός 1-1: Ισοφαρίστηκε πάλι στις καθυστερήσεις

Η… κατάρα της πρώτης αγωνιστικής, ακολούθησε και σήμερα τον Πανηλειακό. Όπως στο Γύθειο, έτσι και στην Καλαμάτα, δέχθηκε την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ένα προβάδισμα ενός τέρματος, από το πρώτο μέρος, δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει στην ομάδα του Πύργου την πρώτη της εκτός έδρας νίκη.

Ο Πανηλειακός προηγήθηκε 0-1 στο 39΄με πλασέ του Λούσκου μετά από καθετή πάσα του Μπάλλα στην πλάτη της άμυνας. Ήταν καλύτερος από το Διαβολίτσι, αλλά στο τέλος, οπισθοχώρησε να κρατήσει το αποτέλεσμα. Η κόπωση του Μενσά και οι τραυματισμοί στοίχισαν, ο ελλιπής πάγκος, αλλά και η απειρία των ποδοσφαιριστών του. Ο Μενσά, δεν μπορούσε να αναχαιτιστεί από τους γηπεδούχους, με συνεχή κίνηση ανάμεσα στις γραμμές, δημιουργούσε συνεχώς συνθήκες ανισορροπίας, μπορούσε να αποφέρει ένα δεύτερο γκολ για τον Πανηλειακό, όμως δεν τα κατάφερε σε μια μεγάλη στιγμή στο 44΄. Όσο η ώρα περνούσε κουραζόταν και αυτός, όπως και όλη η ομάδα. Στην επανάληψη το Διαβολίτσι ανέβασε τις γραμμές, είχε υπεροχή, αλλά δεν είχε ουσία. Παρά ταύτα, ο Κώστας Παλαμάρας ενίσχυσε επιθετικά την ομάδα, ανέβασε ακόμα και τον αμυντικό χαφ Ντάνιελ Πάγια δεύτερο σέντερ φορ, ενώ στα γεμίσματα των καθυστερήσεων, είχαν ανέβει τόσο ο Γιάννης Στραβάκος, όσο και ο σέντερ μπακ, Τάσο Καντούτσης.

Οι καλύτερες στιγμές του ματς

• 17΄: Ωραία ενέργεια και σουτ εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Βασιλειάδης
  • 39΄: Από κάθετη πάσα του Μπάλλα, ο Λούσκος έφυγε στην πλάτη της άμυνα και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 44΄: Ο Μενσέ φεύγει στην αντεπίθεση, δεν μπορεί να τον σταματήσει κανείς, πλασάρει από πλάγια θέση άουτ, ενώ θα μπορούσε να το σιγουρέψει, δίνοντας αριστερά στον Γαλανόπουλο ο οποίος είχε ανέβει και ήταν ελεύθερος.
  • 64΄: Διαγώνιο σουτ του Κακόγιαννού που μπήκε από αριστερά, έδιωξε σε κόρνερ ο Βασιλειάδης.
  • 73΄: Σουτάρει έξω από την περιοχή ο Ηλιόπουλος, αποκρούει ο Μαντζάρης πλάγια, η μπάλα έρχεται στον Σταματελόπουλο, ο οποίος όμως σούταρε αδύναμα και απέκρουσε ο Μαντζάρης.
  • 87΄: Καλή ευκαιρία σε σέντρα του Σταματελόπουλου από δεξιά, άστοχη έξοδος του Μαντζάρη, ο οποίος έπεσε πάνω στον Ηλιόπουλο, η μπάλα πήγε πάνω στον Στραβάκο, ο οποίος από το δεύτερο δοκάρι έκανε την κεφαλιά (με τον Μαντζάρη εξουδετερωμένο), αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
  • 94΄: Γέμισμα του Ζαραφέτα, η μπάλα μένει την περιοχή του Πανηλειακού, ο προωθημένος κεντρικός αμυντικός Καντούτσης, έκανε κοντρόλ, έστρωσε στον Στραβάκο, ο οποίος με σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Διαβολίτσι: Βασιλειάδης, Σταματελόπουλος, Μπαλόπουλος, Καντούτσης, Θώδης (65΄Πάγια), Τσιγαρίδης (57΄Βέλλης), Μουλιάτος (46΄Ζαραφέτας), Ηλιόπουλος, Αλεξανδρής (46΄Γουέσλεϊ), Πιτσιλής, Δημητρίου (46΄Στραβάκος).

Πανηλειακός: Μαντζάρης, Διαμαντόπουλος, Γαλανόπουλος, Αντωνιάδης, Δ. Τσίγκρηλας, Μπάλλας, Μπαλός, Λούσκος, Καλομοίρης (61΄Κακόγιαννος), Μενσά, Πεντρίνιο (75΄Σίλβα).