Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΤσιτσιπάς: Με ανατροπή στον τελικό της Ρώμης

Τσιτσιπάς: Με ανατροπή στον τελικό της Ρώμης

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 4-6, 6-3, 6-3 του Αλεξάντερ Ζβέρεφ και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στον τελικό στο Italian Open της Ρώμης – Αντίπαλος του την Κυριακή (17:00) θα είναι ο νικητής του αγώνα του Τζόκοβιτς με τον Ρουντ – Τελικός Νο20 για τον Έλληνα που θα διεκδικήσει τον 9ο τίτλο του

Στον 20ο τελικό της καριέρας του προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας που την Δευτέρα επιστρέφει στο Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης απέκλεισε με 4-6, 6-3, 6-3 τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ στον ημιτελικό του Italian Open και για πρώτη φορά στην καριέρα του θα παίξει σε τελικό στη Ρώμη.

Εκεί την Κυριακή (17:00, Cosmote Sport 6) θα παίξει για τον τίτλο με τον νικητή του 2ου ημιτελικού (σήμερα στις 20:30) ανάμεσα στον Τζόκοβιτς και στον Ρουντ.

Αυτός θα είναι ο 20ος τελικός στην καριέρα του και θα διεκδικήσει τον 9ο τίτλο του. Θα είναι ο 5ος τελικός του σε Masters και θα παλέψει για τον 3ο τίτλο μετά από τα 2 Monte Carlo Masters (2021, 2022).

Με την είσοδο του στον τελικό ο Έλληνας κέρδισε 456.720 ευρώ και εάν πάρει τον τίτλο θα φύγει από την Ρώμη πλουσιότερος κατά 836.355 ευρώ.

Η νίκη του επί του Αλεξάντερ Ζβέρεφ ήταν η 8η σε 12 παιχνίδια και η 4η σε 5 αγώνες σε χωμάτινο κορτ.

Ο αγώνας

Στο 1ο σετ οι δυο παίκτες προσπαθούσαν επί ώρα να “σπάσουν” το αντίπαλο σερβίς και ο πρώτος που τα κατάφερε ήταν ο Γερμανός.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjzl38hgykht)

Στο 7ο γκέιμ πέτυχε μπρέικ και προηγήθηκε με 4-3. Ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 5-4 και θα χάσει το σετ με 6-4.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjzir72j5qu1)

Το ξεκίνημα του στο 2ο ήταν σπουδαίο. Προηγήθηκε με 2-0 με μπρέικ αλλά ο Ζβέρεφ έφτασε σε 2 μπρέικ πόιντ στο 3ο γκέιμ. Ο Έλληνας το έσβησε και έφτασε στο 3-0 μετά από ένα μαραθώνιο γκέιμ που κράτησε περισσότερα από 8′.

Στο 6ο γκέιμ ο Στέφανος έφτασε σε μπρέικ πόιντ αλλά ο Σάσα μείωσε σε 4-2. Με άσο ο Τσιτσιπάς έκλεισε το 7ο γκέιμ για το 5-2 και με δυσκολία ο Ζβέρεφ μείωσε σε 5-3.

Με όπλο το σερβίς του ο Έλληνας έκλεισε το σετ στο 6-3 και ισοφάρισε σε 1-1. Στο 3ο σετ ο Γερμανός με δυσκολία κέρδισε το 1ο γκέιμ και έφτασε στο 2-1 χωρίς να υπάρχει ακόμη μπρέικ πόιντ στο σετ.

Εύκολα πάει στο 2-2 ο Έλληνας και είχε μπρέικ πόιντ στο 5ο γκέιμ. Με μπρέικ προηγήθηκε με 3-2 και το υπερασπίστηκε για το 4-2.

Μείωσε σε 4-3 με το σερβίς του ο Γερμανός όμως ο Έλληνας με άνεση έφτασε στο 5-3. Έφτασε σε τριπλό ματς πόιντ και έκλεισε στο 6-3.

O Τσιτσιπάς έφτασε στις 31 νίκες (31-9) στο 2022 και εάν πάρει τον τίτλο θα είναι στο Νο1 του Race για το ATP Finals.