Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΚόροιβος – Αμύντας 73-58: Πανίσχυρος στην έδρα του

Κόροιβος – Αμύντας 73-58: Πανίσχυρος στην έδρα του

Νέα μεγάλη νίκη για τους «κυανόλευκους»

Παρουσιάζοντας ένα πολύ καλό πρόσωπο ο Κόροιβος επικράτησε του Αμύντα με 73-58, με τους «κυανόλευκους» να αποδεικνύουν ότι είναι πανίσχυροι στο κλειστό της  Ήλιδας.  Αυτή ήταν η 6η νίκη του σε 7 εντός έδρας αγώνες και η 8η συνολικά ως τώρα στο φετινό πρωτάθλημα (ρεκόρ 8-5). Έτσι κατέχει και την περίοπτη 2η θέση της βαθμολογίας έως τώρα.

Η ηλειακή ομάδα προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-16, ενώ διατηρώντας το προβάδισμα έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 39-26 υπέρ της. Ενώ με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (και του τρίτου δεκαλέπτου) προηγήθηκε ακόμα και με +14 πόντους διαφοράς. Για να αντιδράσουν έπειτα οι φιλοξενούμενοι μειώνοντας στους 3 πόντους, αλλά ο Κόροιβος στη συνέχεια βρήκε κάποιες λύσεις ανεβάζοντας σε 8 υπέρ του τους πόντους της διαφοράς με 50-42 που αυτό ήταν και το σκορ στη λήξη του διαστήματος.

Με την έναρξη του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου, ο Αμύντας μείωσε στους 4 πόντους, ενώ στη συνέχεια ο Κόροιβος κράτησε το προβάδισμα, διευρύνοντας το μάλιστα στο τελευταίο τρίλεπτο, για το τελικό 73-58 σκορ.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος):  Παπαρέγκας 9, Μίτροβιτς 14 (3), Κινινής, Ναούμης 5 (1), Μαστρογιαννόπουλος 15 (1), Μιχαλούτσος 11 (2), Τάταρης 7, Μαστόρος 10, Γκαβασιάδης 2, Νάνος   (απών ο Κάππος)
Αμύντας (Κωνσταντινίδης):  Αβάρε 13 (4), Ζούπας 7 (1), Τοπάλι 2, Σιούντρης, Γκρέκας 6 (1), Βαρδιάνος, Γκάτζο 11 (1), Μπέλη, Βύρλας 12, Κανονίδης 7