Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΓ’ Εθνική: Μεγάλη νίκη για τον Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας στην Κυπαρισσία

Γ’ Εθνική: Μεγάλη νίκη για τον Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας στην Κυπαρισσία

Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής στον 1ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής, ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας νίκησε 42-41 τον Δίωνα στην Κυπαρισσία και κάνοντας το δύο στα δύο εκτός έδρας, έφτασε τις 3 νίκες σε 4 αγώνες!

Το παιχνίδι ήταν κλειστό με τις δύο ομάδες να παίζουν δυνατές άμυνες και ο Δίων είχε εξαρχής μικρό προβάδισμα στο σκορ. Το ημίχρονο τελείωσε 25-19. Στο β΄ ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε,  με τους Μεσσήνιους να διατηρούν προβάδισμα 4 πόντων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, οι παίκτες του Βασίλη Νιπεργιάλη γύρισαν το παιχνίδι και πήραν την νίκη στον πόντο.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 25-19, 34-30, 41-42.

ΔΙΩΝ: Κλεφτάκης 2, Γιαννόπουλος 2, Κλεφτάκης Δ, Καμαρινός 6(1), Τζαγισβίλι , Καραγιαννίδης 13(3), Πολιττόπουλος 4, Ευαγγελούλης 10.

Α.Σ.Σ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: Τεφάνης , Νοέας 7, Τζίμης 4, Συνετός 8(2), Πελίγκος 4, Μπεκρής 19(2),Δασκαλόπουλος , Αγραπιδάκης , Πέππας