Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΜαρούσι – Κόροιβος ...

Μαρούσι – Κόροιβος 72-76: Μεγάλη νίκη στο Μαρούσι

Σπουδαία νίκη για τον  Κόροιβο επί του Αμαρουσίου εκτός έδρας με σκορ 76-72 με την ομάδα της Ηλείας να ξεκινά πολύ καλά τον μαραθώνιο της Α2 Εθνικής, καθώς στα πρώτα έξι παιχνίδια έχει τέσσερις νίκες και δυο ήττες ενώ η επιτυχία του Σαββάτου ήταν η πρώτη εκτός έδρας.   Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου, ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ και στο ημίχρονο προηγείτο με 3 πόντους (34-37). Στο 23΄ το Μαρούσι πέρασε μπροστά με 45-41, αλλά ο Κόροιβος προσπέρασε γρήγορα και τα 30 λεπτά αγώνα συμπληρώθηκαν με σκορ 57-61.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος προηγήθηκε 66-60, 7.30΄ πριν τη λήξη, το Μαρούσι απάντησε και πέρασε μπροστά 70-69 με τρίποντο του Γκαγκαλούδη, 3.25΄ πριν το φινάλε, αλλά ο Μαστρογιαννόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 70-71 και ο Παπαρέγκας στα τελευταία δύο λεπτά μετέτρεψε το 72-71 σε 72-76 με πέντε δικούς του πόντους, χαρίζοντας τη νίκη στους «κυανόλευκους». Σπουδαία εμφάνιση από τον Παπαρέγκα που πέτυχε 28 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι  Τάταρης και Μιχαλούτσος με 13 και 10 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 34-37, 57-61, 72-76.

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 13 (3), Παπαγιάννης 1, Ξυδάς 7, Ξύδης 5 (1), Προίσκος 5, Κανέλλης, Σιδέρης, Μαργέλης 4, Παπαγεωργόπουλος 6, Αρνόκουρος 10, Κωνσταντακόπουλος 2, Γκαγκαλούδης 19 (3).

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 28 (3), Μίτροβιτς 9 (1), Ετζιάκα, Μαστρογιαννόπουλος 4, Κάππος 2, Μιχαλούτσος 10 (1), Μαστόρος 4, Γκαβασιάδης 6 (1), Νάνος, Τάταρης 13.