Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΑήττητοι στο «Γ. Καλάκος» συνεχίζουν οι «πράσινοι» της Βουπρασίας

Αήττητοι στο «Γ. Καλάκος» συνεχίζουν οι «πράσινοι» της Βουπρασίας

Βάρδα – Ζάκυνθος                  1-1

Αρκετά καλό πρόσωπο, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, παρουσίασε ο ΠΑΟ Βάρδας χθες με τους «πράσινους» ν’ αναδεικνύονται ισόπαλοι με σκορ 1-1 κόντρα στην πρωτοπόρο ομάδα της Ζακύνθου. Η «Μπάρτσα» αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ δεν τα παράτησε κατακτώντας έτσι  έναν σημαντικό βαθμό ενόψει της συνέχειας, ενώ στα θετικά είναι το ότι συνεχίζει  αήττητη στο « Γ. Καλάκος»

Τα δυο γκολ στο πρώτο μέρος…

Στο χθεσινό παιχνίδι της Βάρδας και τα δυο τέρματα σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος, σε μια αναμέτρηση από την οποία δεν έλειψαν και ορισμένες σκληρές φάσεις. Ο  ΠΑΟΒ στο 15’ είχε  ένα καλό φάουλ με τον Γ. Πολίτη που πέρασε άουτ,  με τη  Ζάκυνθο στο 17’ να φτάνει κοντά στο γκολ   αλλά το σουτ του Κάρδαρη έδιωξε δύσκολα ο Σταθόπουλος, ενώ  ένα  λεπτό αργότερα σουτ του Σπύρι βρήκε το εξωτερικό δοκάρι. Στο 20’ ήταν η σειρά του ΠΑΟΒ να πάρει προβάδισμα στο σκορ, αλλά το πλασέ του Λαθύρη έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Καλιβοκάς σε μια κρίσιμη στιγμή του ματς, με τους «πράσινους» να διαμαρτύρονται για τη φάση του 21’ ζητώντας πέναλτι σε χέρι αμυντικού σε σέντρα του Μωραϊτη. Η Ζάκυνθος που στο πρώτο μέρος έδειξε ορισμένα καλά στοιχεία πήρε προβάδισμα στο σκορ  στο 24’  0-1 χάρις σε  τέρμα που σημείωσε ο Κάμερον, με τους «πράσινους» ν’ αντιδρούν  άμεσα . Ειδικότερα με τη συμπλήρωση 31’ αγώνα ο Δ. Μικελάτος τροφοδότησε τον Λαθύρη που με ωραίο σουτ νίκησε τον Φιλιά κάνοντας το 1-1.

Δεν δόθηκε πέναλτι στον Λαθύρη

Σε ότι έχει να κάνει με την επανάληψη η ομάδα της Βουπρασίας ανέβασε στροφές, ενώ  διαμαρτύρεται για τη φάση του 58’ ζητώντας πέναλτι σε ανατροπή του Λαθύρη. Τρία λεπτά αργότερα οι Μπακατσέλος – Λαθύρης – Δ. Μικελάτος συνδυάστηκαν άψογα αλλά το σουτ του τελευταίου  έφυγε λίγο άουτ. Στο 83’ φάουλ του Κάρδαρη για τη Ζάκυνθο έφυγε άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε σουτ του Δ. Μικελάτου στο 89’.

Βάρδα: Σταθόπουλος Λιόσης, Μωραϊτης(86’ Γκεβόρι), Νικολόπουλος, Καρμακόλιας(24’ Μπακατσέλος), Τσιρίκος(74’ Θεοδωρόπουλος), Γ. Πολίτης(86’ Σ. Μικελάτος), Π. Πολίτης, Δ. Μικελάτος, Λαθύρης, Παναγάκης(46’ Φερεκίδης)

Ζάκυνθος: Φίλιας,  Κακολύρης(74’ Καψάσκης), Σπύρι., Κούνια, Καλιβοκάς, Σούρμπης(84’ Ντάσης), Τραγούδας(74’ Στύλα), Κωστάκης(66’ Τζατζάνας), Κάμερον, Κάρδαρης(84’ Κονδύλης), Κονακάγια