Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΠεριστέρι - Παναθηναϊκός 68-74

Περιστέρι – Παναθηναϊκός 68-74

Ο Παναθηναϊκός ήταν αλλού για τρία δεκάλεπτα. Ο Κασελάκης πάτησε το… ξυπνητήρι και ο Παπαπέτρου με φονικό ένστικτο γύρισε το ματς και με σκορ 13-26 στην 4η περίοδο πήρε δίκαια τη νίκη με 68-74. Επί του εξαιρετικού αλλά άτυχου Περιστερίου.

Για 30 λεπτά και… κάτι ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα απέναντι στο Περιστέρι. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έβαλε δύσκολα μέσα από την άμυνά της και κατάφερε να χτίσει διαφορά ακόμα και της τάξεως των 12 πόντων (55-43, 27′). Κάπου εκεί όμως ήρθε η αντίδραση.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας ανέβασαν την έντασή τους την άμυνα, με τον Λεωνίδα Κασελάκη να μπαίνει και να αλλάζει τον ρυθμό και στις δύο πλευρές με την παρουσία του. Και στα τελευταία λεπτά ο Ιωάννης Ππαπέτρου φώναξε παρών. Ανατρέποντας την κατάσταση για την ομάδα του Όντεντ Κάτας, που έλεγξε απόλυτα το τέμπο στην τέταρτη περίοδο και έφτασε στη νίκη.

Ο Παπαπέτρου με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των πρωταθλητών. Με τον Παπαγιάννη να ακολουθεί με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ενώ σημαντική ήταν και η παρουσία του Χάουαρντ Σαντ Ρος με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από το Περιστέρι οι 21 πόντοι του Πέτεγουεϊ και οι 15 του Τρε ΜακΛίν δεν αρκούσαν για να αλλάξουν τον ρυθμό.

Ο Τεράν Πέτεγουεϊ μπήκε ορεξάτος στο παρκέ και βοήθησε ώστε το Περιστέρι να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης (13-9, 5′). Ο Παναθηναϊκός είχε υπομονή στο παιχνίδι του και χάρη σε Μήτογλου και Μποχωρίδη το προβάδισμα άλλαξε χέρια (15-16, 7′). Παπαγιάννης και Μπέντιλ έδωσαν λύσεις, με την διαφορά να αυξάνεται (17-20, 8′). Όχι για πολύ όμως καθώς το Περιστέρι αντέδρασε και με τον Σκορδίλη, αλλά και ένα… Τρελό τρίποντο του Σαλούστρου από το κέντρο του γηπέδου έγραψε το 24-21.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και χάρη σε Πέτεγουεϊ και Σαλούστρο δημιούργησαν διαφορά. Τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός έδειχνε να μπλοκαρισμένος επιθετικά (29-24, 13′). Χεζόνια και Παπαπέτρου βγήκαν μπροστά και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (29-32, 14′). Το Περιστέρι έμεινε πιστό στο πλάνο του και με τους Γκουτιέρες, Τσαϊρέλη να σκοράρουν πήρε και πάλι τον έλεγχο (38-34, 18′). Τόλα και ΜακΛίν έγραψαν τον επίλογο του δεκαλέπτου για το +8 της ομάδας τους (45-37).

Ο Τεράν Πέτεγουεϊ συνέχισε να κάνει… ζημιά στην άμυνα του Παναθηναϊκού με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια επίπεδα (50-39, 24′). Κασελάκης και Παπαγιάννης ροκάνισαν τη διαφορά, αλλά Πέτεγουεϊ και Τζόουνς απάντησαν για το +12 του Περιστερίου (55-43, 27′). Ο Κασελάκης έδωσε πνοή στον Παναθηναϊκό με τη διαφορά να μειώνεται για το 55-48 του δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Κάτας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Αλλά το Περιστέρι έβρισκε λύσεις από την περιφέρεια, με τον Βασιλόπουλο (61-55, 32′). Ο ρυθμός βρισκόταν στα χέρια των παικτών του Παναθηναϊκού, με τον Παπαπέτρου να ανατρέπει την κατάσταση (63-66, 34′). Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τον Παπαπέτρου… on fire ανέβασαν περισσότερο τη διαφορά (63-72, 37′). Το σκηνικό δεν άλλαξε ως το τέλος, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στη νίκη, χάρη στο εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο που έκανε.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-37, 55-48, 68-74.