Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΛίβερπουλ και Παρί πήραν την πρόκριση

Λίβερπουλ και Παρί πήραν την πρόκριση

ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ

Η Μπαρτσελόνα πάλεψε, η Παρί όμως προκρίθηκε. Το τελικό 1-1 στο «Παρκ ντε Πρενς» αδικεί τους Καταλανούς που ήταν σαφώς καλύτεροι από τους Γάλλους και άξιζαν τουλάχιστον τη νίκη, όμως δεν κατάφεραν να εξαργυρώσουν την υπεροχή τους. Ετσι με «προίκα» το 4-1 του πρώτου αγώνα στο «

Καμπ Νου» η Παρί πήρε το εισιτήριο για την οκτάδα του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Παρί –κόντρα στη ροή–  άνοιξε το σκορ στο 30ό λεπτό με πέναλτι του Εμπαπέ, ο οποίος έγινε ο νεότερος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης που φτάνει τα 25 γκολ.

Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε στο 37΄ με εκπληκτικό τέρμα του Μέσι, ο οποίος όμως έγινε ο «μοιραίος» παίκτης της, καθώς έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με τον Νάβας να αποκρούει. Αν η Μπάρτσα έκανε το 2-1 σε εκείνο το σημείο η ιστορία ίσως να είχε γραφεί διαφορετικά.

Στο άλλο χθεσινό ματς στο ουδέτερο «Puskas Arena», η Λίβερπουλ επικράτησε για δεύτερη φορά της Λειψίας με 2-0 (Σαλάχ 71΄, Μανέ 74΄) και πέρασε στα προημιτελικά σε μια προσπάθειά της να σώσει τη σεζόν, καθώς στην Premier League κινδυνεύει να μείνει εκτός Ευρώπης.

πηγη: kathimerini.gr