Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΣάρωσε στις σκυταλοδρομίες ο Κόροιβος στο Πανελλήνιο Κ16

Σάρωσε στις σκυταλοδρομίες ο Κόροιβος στο Πανελλήνιο Κ16

Στίβος

Εξαιρετική παρουσία είχε ο Κόροιβος Αμαλιάδας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου που έγινε χωρισμένο σε τρεις γεωγραφικούς ομίλους. Ο σύλλογος της Αμαλιάδας, αγωνίστηκε στην Πάτρα, όπως και όλοι οι Ηλείοι αθλητές. Ιδιαίτερα οι δυο ομάδες της σκυταλοδρομίας, κατέκτησαν πρώτη και δεύτερη θέση αντίστοιχα.

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Κόροιβος στα 4χ80 κοριτσιών. Η ομάδα αποτελούμενη από τις Αθανασοπούλου, Γκιόνι, Κουτσαβίτη και Αργυροπούλου, τερμάτισε πρώτη με χρόνο 40.48. Ένα σκαλί πιο κάτω ο Κόροιβος στα 4χ80 της σκυταλοδρομίας των αγοριών. Η ομάδα αποτελούμενη από τους Ρέντεση, Ασπραδάκη, Νίκο Παναγιωτακόπουλο και Γιάννη Παναγιωτακόπουλο, με χρόνο 37.87 τερμάτισαν πίσω από την ομάδα του ΑΓΣ Ιωαννίνων με 37.06. Χρυσό μετάλλιο, κατέκτησε ο  Γιώργος Πέππας αθλητής της Αναγέννησης Πύργου και του Θανάση Παπαγρηγορίου, στο αγώνισμα του εξάθλου. Στα 100μ. με εμπόδια, χρυσό μετάλλιο πήρε ο Γιάννης Παναγιωτακόπουλος του Κοροίβου. Η Στυλιανή Σοφία Γεωργιλά της ΑΕ Λεχαινών, πήρε το αργυρό μετάλλιο στα 150μ. κοριτσιών. Χάλκινο η Σοφία Ζάγκλη του Απόλλωνα Πύργου στα 1.200μ. Οι αθλητές του Νίκου Καστανά και του Μανώλη Ασπραδάκη, κατετάγησαν ανάμεσα στις κορυφαίες ομάδες της χώρας. Ο Κόροιβος πήρε την 7η θέση με 49 βαθμούς (πρώτος ο ΑΓΣ Ιωαννίνων) σε 54 ομάδες που είχαν καταφέρει να προκριθούν. Όλα τα παιδιά προέρχονται από τις ακαδημίες του συλλόγου και αυτό κάνει τις επιτυχίες ακόμα πιο σημαντικές για το μέλλον του μεγάλου ηλειακού συλλόγου.