Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάStoiximan Basket League, Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 93-74: Επέστρεψε στην κορυφή!

Stoiximan Basket League, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 93-74: Επέστρεψε στην κορυφή!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 93-74 του Παναθηναϊκού και 3-0 νίκες στους τελικούς της Basket League κατέκτησε το 13ο πρωτάθλημα της ιστορίας του και το πρώτο μετά από το 2016

Πρωταθλητής Ελλάδος στο μπάσκετ ανδρών για την περίοδο 2021-22 στέφτηκε ο Ολυμπιακός.

Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 93-74 του Παναθηναϊκού στον 3ο τελικό στο ΣΕΦ και με απολογισμό 3-0 νίκες επέστρεψε στην κορυφή της Basket League μετά από 6 χρόνια.

Αυτό είναι το 13ο πρωτάθλημα των ερυθρόλευκων οι οποίοι έφτασαν σε νταμπλ αφού πριν από λίγους μήνες κατέκτησαν και το Κύπελλο στην Κρήτη απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Αυτό είναι το φινάλε μια σπουδαίας χρονιάς για τον Ολυμπιακό αφού εκτός από τους εγχώριους τίτλους έφτασε στο Final-4 της Euroleague και έμεινε για ένα τρίποντο εκτός τελικού στο Βελιγράδι.

Αυτό είναι το πρώτο πρωτάθλημα στην καριέρα του Γιώργου Μπαρτζώκα!