ΑρχικήΑθλητικάΜπαράζ ανόδου/Πανθουριακός – Πανηλειακός 2-1: Έχασε και "έμπλεξε"

Μπαράζ ανόδου/Πανθουριακός – Πανηλειακός 2-1: Έχασε και “έμπλεξε”

Παράταση στην αγωνία για την άνοδο στη Γ’ Εθνική

Αύριο ξεκαθαρίζει για ένσταση για την άδεια τέλεσης του ματς

Δεν τα κατάφερε ο Πανηλειακός στην Καλαμάτα καθώς ηττήθηκε από τον Πανθουριακό με σκορ 2-1, αποτέλεσμα που μπλέκει τους «ερυθρόλευκους» στη μάχη της ανόδου για τη Γ’ Εθνική  μια αγωνιστική πριν από το φινάλε. Ειδικότερα η ομάδα του Πύργου έχει 11 βαθμούς αλλά σε περίπτωση ισοβαθμιών δείχνει να μην ευνοείται. Η χθεσινή αναμέτρηση  ξεκίνησε με μια  ώρα περίπου καθυστέρηση, ενώ πιθανό φαντάζει το ενδεχόμενο ο Πανηλειακός να κάνει ένσταση  καθώς προέκυψε θέμα με την άδεια τέλεσης του ματς.

200 και πλέον φίλαθλοι στο πλευρό του

Ο αγώνας στη Μεσσηνία διεξήχθη παρουσία 200 και πλέον φιλάθλων του Πανηλειακού, οι οποίο έδωσαν δυναμικό παρών. Ο Πανθουριακός  άνοιξε το σκορ στο 18’  με τον Κουρούπη. Ο Σαραντόπουλος κέρδισε την μονομαχία με τον Κανάνι, μπήκε στην περιοχή, γύρισε τη μπάλα και ο Κουρούπης με πλασέ, αφού η μπάλα πήγε δοκάρι, κατέληξε στα δίχτυα. Στο 20’  προσπάθεια Σαραντόπουλου απο δεξιά, γύρισε την μπάλα αλλά ο Καπετανάκης βγήκε και μπλόκαρε. Ο Πανηλειακός αντιμετωπίζει ξανά πρόβλημα στην αριστερή του πτέρυγα, εκεί που κινείται ο έμπειρος Σαραντόπουλος

Χαμένο πέναλτι από  Τσαγκάρη

Όσον αφορά την επανάληψη, η ομάδα της Μεσσηνίας στο 55’ έκανε το 2-0  στην αντεπίθεση με σκόρερ τον Κουρούπη απο ασίστ του Σαραντόπουλου. Ο Πανηλειακός στο 59’  έχασε πέναλτι με τον Τσαγκάρη, ενώ στο 70’ σουτ του Π. Τσίγκρηλα βρήκε το δοκάρι. Ένα τέταρτο πριν από το φινάλε σουτ του Π. Τσίγκρηλα έδιωξε ο Κόκκαλης, με τον Πανηλειακό στο  87’ να μειώνει σε 2-1 με φάουλ του Τζανέτου. Στα εναπομείναντα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν για την ισοφάριση που θα τους έστελνε στη Γ’ Εθνική αλλά δεν τα κατάφεραν.

Με 65 λεπτά καθυστέρηση ο αγώνας

Ο χθεσινός αγώνας στην Καλαμάτα ξεκίνησε με 65’ λεπτά καθυστέρηση, καθώς προέκυψε πρόβλημα με την αναγκαία άδεια τέλεσης αγώνα (κι ίσως και με απαραίτητο και σύννομο παραχωρητήριο του γηπέδου στην ομάδα που το χρησιμοποιεί ως έδρα), κι ο Πανηλειακός έχει θέσει το θέμα βάση ισχυόντων κανονισμών .     Όπως προβλέπει η ΕΠΟ στην Προκήρυξη: Τα σωματεία έχουν την αποκλειστική ευθύνη για τα γήπεδα που θα δηλώσουν ως έδρες τους, τα οποία θα πρέπει να έχουν όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, για να λάβουν Άδεια διεξαγωγής αγώνα από την αρμόδια Περιφέρεια, την οποία θα πρέπει να επιδεικνύουν υποχρεωτικά στο Διαιτητή (άρθρο 9 του Κ.Α.Π.) πριν την έναρξη του αγώνα, αλλιώς  ο αγώνας δε διεξάγεται και επιβάλλονται στη γηπεδούχο ομάδα οι ποινές του άρθρου 21 του Κ.Α.Π.  45′ μετά την προκαθορισμένη έναρξη, παράγοντας των γηπεδούχων προσκόμισε κάποιο έγγραφο, κι ο διαιτητής Παπαγεωργόπουλος – Αργολίδας που περίμενε έως τότε χωρίς να κλείσει το Φύλλο Αγώνα, κάλεσε τις ομάδες να βγουν στο γήπεδο.

Πανθουριακός: Κωνσταντακόπουλος (68΄λ.τ. Κόκκαλης), Σταματελόπουλος (46΄Σπθρόπουλος), Γιαννακόπουλος, Καλογερόπουλος, Βασιλόπουλος, Πέππας, Ζαραφέτας, Ζαχαρόπουλος (48΄Οικονομέας), Τσουλάκος (46΄Οδεμησιώτης), Σαραντόπουλος, Κουρούπης

Πανηλειακός: Καπετανάκης, Γαλανόπουλος, Κανάνι (54΄Μπατζακόπουλος), Κολόκας, Δ. Τσίγκρηλας(75’ Μάζης), Δημάκης, Μπάλλας, Έλιοτ, Π. Τσίγκρηλας, Τσαγκάρης(75’ Τζανέτος), Κακόγιαννος