Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΓ’ Εθνική: Νέα νίκη για τον Α.Σ.Σ Αμαλιάδας

Γ’ Εθνική: Νέα νίκη για τον Α.Σ.Σ Αμαλιάδας

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας νίκησε και τον Ήφαιστο/Αχιλλέα με 68-57  στο Κλειστό της Ήλιδας και με ρεκόρ 4 νίκες και 1 ήττα βρίσκεται πλέον στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας, στον 1ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής. Οι παίκτες του Βασίλη Νιπεργιάλη παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι από το πρώτο λεπτό, πήραν εξαρχής την πρωτοπορία στο σκορ και την κράτησαν για 40 λεπτά. Στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 16-13 και στο ημίχρονο 38-27. Ίδια εικόνα και στο β΄ ημίχρονο με το σκορ να πηγαίνει 53-43 στο 30΄.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αμαλιάδα συνέχισε να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό του αγώνα, έστειλε την διαφορά και στο +13, για να φτάσουμε στο τελικό 68-57. Θετικότατη και πάλι η παρουσία του νεαρού Τεφάνη, αλλά και η επιστροφή του Μπουγά με 6 πόντους και 2 τρίποντα. Επίσης, ο «πύργος» Τάσος Αγραπιδάκης έδωσε ενέργεια στην άμυνα δικαιώνοντας τους προπονητές του. Δύο απώλειες είχε ο αγώνας, αφού δυο τραυματισμοί στο ζέσταμα δεν επέτρεψαν να αγωνιστούν ο Δασκαλόπουλος από τον Α.Σ.Σ.Α. και ο Γκόβας από τον Ήφαιστο/Αχιλλέα. Επόμενος αγώνας για την ηλειακή ομάδα την Κυριακή στην Πάτρα με αντίπαλο τον Αίολο Αγυιάς.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 38-27, 53-43, 68-57.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Συνετός 15(2), Νοέας 7(1), Πέππας, Τεφάνης, Τζίμης 17(2), Μπουγάς 6(2), Πελίγκος 10, Αγραπιδάκης 2, Μπεκρής 11(1).

Ήφαιστος/Αχιλλέας: Γιαννούτσος 6, Ιατρόπουλος , Βεργανελάκης 5(1), Κεφαλάς 16(2), Μανωλόπουλος, Τσογγίδης 2, Καραγιάννης 6, Οικονομόπουλος 9, Χριστόπουλος , Ντούλες 10(1), Τσεκλένης 3(1).