Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΚόροιβος – Δάφνη 98-50: Άνετη επικράτηση

Κόροιβος – Δάφνη 98-50: Άνετη επικράτηση

Το απόλυτο στην έδρα τους οι «κυανόλευκοι»

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Κόροιβος προχθές το απόγευμα επικράτησε στο κλειστό της Ήλιδας της Δάφνης Δαφνίου με σκορ  98-50, με τους «κυανόλευκου» να είναι  δυνατοί στην έδρα τους καθώς έχουν τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.  Ο Κόροιβος που ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη και τους πολύτιμους βαθμούς σε ένα ακόμα εντός έδρας ματς, μπήκε εξαρχής πολύ καλά και με πολλές επιθετικές λύσεις είχε ήδη στο πρώτο δεκάλεπτο ευρύτατο προβάδισμα με σκορ 32-12 κι ακολούθως συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό το ημίχρονο έληξε με σκορ 51-26, με τις βάσεις της νίκης να έχουν ήδη μπει. Ενώ δεν διαφοροποιήθηκε η εικόνα στην έναρξη της επανάληψης και στο τρίτο δεκάλεπτο που το τέλος του βρήκε τον Κόροιβο ακόμα πιο μπροστά με 73-43 σκορ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με παρόμοιο προβάδισμα στις αρχές του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου και το ματς είχε έτσι κριθεί αρκετά νωρίς, για να ολοκληρωθεί με 98-50. Στο ματς του Σαββάτου ο  Κόροιβος πέτυχε 13 τρίποντα, ενώ 6 παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 32-12, 51-26, 73-43, 98-50.

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 12 (2), Μίτροβιτς 13 (3), Ναούμης 6 (2), Ετζιάκα 2, Μαστρογιαννόπουλος 12 (2), Κάππος 16 (2), Μιχαλούτσος 7 (1), Τάταρης 11 (1), Μαστόρος 4, Γκαβασιάδης 10, Νάνος 5

Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 12 (2), Βλαδίτσης 13, Μπήλιος 4 (1), Μπούτσικος, Κεχρής 7 (1), Μαραγκίδης, Εξηνταβελώνης 2, Καλομοίρης, Καμπούρης 4, Σταϊκόπουλος, Στανόγεβιτς 3, Μούσα 5 (1)