Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάNBA: Χοκς – Μπακς 102-113: Απίθανος Μίντλετον και κυρίαρχος Γιάννης υπέγραψαν το...

NBA: Χοκς – Μπακς 102-113: Απίθανος Μίντλετον και κυρίαρχος Γιάννης υπέγραψαν το break!

Ο Μίντλετον (38 πόντοι) πήρε… φωτιά στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, ο Γιάννης (33 πόντοι) ήταν ξανά κυρίαρχος και οι Μπακς επικράτησαν με 113-102 των Χοκς μέσα στην Ατλάντα, κάνοντας το 2-1 στη σειρά.

Μεγάλο break οι Μπακς μέσα στην Ατλάντα. Το Μιλγουόκι επικράτησε με 113-102 των Χοκς και πλέον προηγείται με 2-1 στους τελικούς Ανατολής.

Ο Κρις Μίντλετον με ρεκόρ καριέρας στην postseason ήταν ο άνθρωπος που έφερε τα πάνω-κάτω στο ματς στο τέταρτο δωδεκάλεπτο με σερί τρίποντα και τελείωσε την αναμέτρηση με 38 πόντους (20 πόντους στην τέταρτη περίοδο), 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που έπαιξε με ενοχλήσεις στη γάμπα, ήταν για άλλη μια φορά κυρίαρχος στη ρακέτα, κράτησε τους Μπακς στο ματς μέχρι να αναλάβει ο Μίντλετον με 33 πόντους (δεν πέτυχε πόντο στο 4ο δωδεκάλεπτο), 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για τους νικητές καλό ματς έκανε ο Πορτις με 15 πόντους, ενώ στον αντίποδα ο Γιανγκ που γύρισε τον αστράγαλο του, είχε 35 πόντους και ο Γκαλινάρι σταμάτησε στους 18. Τραγικός Μπογκντάνοβιτς με 3/16 σουτ και 2/10 τρίποντα.

Τα… ελάφια τελείωσαν το ματς με 11/29 τρίποντα, ενώ τα… γεράκια είχαν 15/37, κάτι που δεν ήταν αρκετό στο τέλος.

Το ματς

Οι Χοκς μπήκαν δυνατά στο ματς, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Μπακς και προηγήθηκαν με 7-0, αναγκάζοντας τον Μάικ Μπουντενχόλζερ να καλέσει εσπευσμένα timeout. Ο Γιάννης χρεώθηκε με 2 φάουλ στο 4’, ενώ ο Καπελά συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στους Μπακς για το 17-6. Τα… ελάφια βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 32-27, με τον Γιάννη να έχει 5 πόντους με 1/4 σουτ.

Ο Αντετοκούνμπο έγραψε το 40-35 στο 16’, κάτι που έκανε τον ΜακΜίλαν να καλέσει timeout. Το Μιλγουόκι κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά στο τέλος της δεύτερης περιόδου και πήγε στο ημίχρονο στην ισοπαλία (56-56) μετά το τρίποντο του Κόνατον από τη γωνία. Οι Μπακς σούταραν με 3/14 τρίποντα στα πρώτα 24 λεπτά του αγώνα.

Ο Γιανγκ ανέλαβε δράση στην τρίτη περίοδο και με συνεχόμενους πόντους έγραψε το 73-66, φτάνοντας τους 28 πόντους. Με 5 πόντους του Αντετοκούνμπο και μια ασίστ στον Πόρτις, το Μιλγουόκι πέρασε μπροστά με 82-80 στο 34’. Ο Γιανγκ γύρισε τον αστράγαλο του, ένα λεπτό για το τέλος της περιόδου και έδειξε να πονάει. Ο Μίντλετον πήρε… φωτιά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και έβαλε μπροστά τους Μπακς για το 101-98, πέντε λεπτά για το τέλος. Ο Γιάννης έγραψε το 109-100, 1.5 λεπτό για τέλος και κάπου εκεί το ματς τελείωσε.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-27, 56-56, 85-83, 102-113

Πηγή: gazzetta.gr