ΑρχικήΑθλητικά«Άγιαξ» με πατημένο το γκάζι στην επανεκκίνηση!

«Άγιαξ» με πατημένο το γκάζι στην επανεκκίνηση!

Πανιαγιάλειος-Αίας 0-2

Τεράστια νίκη μέσα στο Αίγιο για την ομάδα του Θοδωρή Ανδριόπουλου

Με πατημένο το γκάζι μπήκε χθες ο Αίας Γαστούνης στην επανεκκίνηση της Γ’ Εθνικής, συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε. Ο «Άγιαξ» σημείωσε μία τεράστια νίκη με 2-0 στο Αίγιο επί του Παναιγιάλειου, με τέρματα των Βατσή και Κουλούρη, μετουσιώνοντας σε τρεις πόντους την απόλυτη κυριαρχία του στον αγωνιστικό χώρο. Μία νίκη πέρα για πέρα δίκαιη για την ομάδα του Θοδωρή Ανδριόπουλου.

Το χθεσινό ματς στο Αίγιο ξεκίνησε με την πρώτη μεγάλη φάση για τον Παναιγιάλειο στο 7’ όταν το σουτ του Καραμπούλα από το ύψος του πέναλτι κατέληξε στο δοκάρι του Αντωνόπουλου και ύστερα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Αίαντα. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια ισορρόπησαν και απείλησαν με σουτ του Σταθάτου στο 20’ που πέρασε άουτ και ένα ακόμα σουτ του Κουλούρη στο 25’ που μπλόκαρε ο Καλλιακμάνης. Στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, ο Καραμπούλας δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την κάθετη του Μπούνα με το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε και πάλι με φάση για τους γηπεδούχους, με τον Σπυρόπουλο να σουτάρει άστοχα στο 52’. Στο 58΄ από κόρνερ του Μπούνα ο Παπαδόπουλος σούταρε στην κίνηση όμως  ο Αντωνόπουλος του είπε «όχι» και στο 60΄ ο Αίας απάντησε με μια κεφαλιά του Καλογερόπουλου που πέρασε άουτ.  Στο 76’ οι ερυθρόλευκοι προειδοποίησαν με τον Τσακοπιάκο και στο αμέσως επόμενο λεπτό άνοιξαν το σκορ όταν μετά από φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ και σουτ του Κουλούρη που κόντραρε, η μπάλα έφτασε στον Βατσή που από ύψος του πέναλτι έστειλε την μπαλά στα δίχτυα για το 0-1. Στο 87’ ο Αίας σφράγισε τη νίκη του, όταν μετά από υποδειγματική αντεπίθεση, ο Κουλούρης έγινε τελικός αποδέκτης και με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή δεν άφησε περιθώρια στον Καλλιακμάνη, γράφοντας το 0-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Παναιγιάλειος: Καλλιακμάνης, Κουραχάνης (65΄ Τέτσιος), Καφεντζής, Σπανογιάννης, Παπαδόπουλος, Μαυρόπουλος, Μπούνας, Μπακατσέλος (79΄ Σπηλιωτόπουλος), Βλάχος, Καραμπούλας, Σπυρόπουλος (59΄ Σταθακόπουλος).

Αίας: Αντωνόπουλος, Παρασκευόπουλος, Βασιλικόπουλος, Παπαχριστόπουλος, Βατσής, Τσακοπιάκος, Σταθάτος (82΄ Βράπι), Καλογερόπουλος (89΄ Δούλος), Κουλούρης, Γκρίλλας, Κάρδαρης (70΄ Γεωργιόπουλος-89΄ λ.τρ. Μπαρδούσης).

Φωτο: aias1, aias2